a

Banka Personellerinin Karşılaşabileceği Sağlık Sorunları!

Banka Personellerinin Karşılaşabileceği Sağlık Sorunları!
0

BEĞENDİM

Banka personelleri çalışma şekilleri itibariyle rahat bir iş sahibi gibi görünse de aslında çeşitli sağlık sorunları ile de karşı karşıyadır.

Banka Personellerinde Aranan Özelliklerin Nedeni Nedir?

Çeşitli meslek grupları arasında tercih edilen bazıları diğerlerinin arasında öne çıkar. Bir bankada çalışmak özellikle üniversiteden yeni mezun olan kişiler için oldukça caziptir. Üniversitelerin işletme, iktisat bezeri bölümlerinden mezun olan kişilerin ilk iş tercihleri arasında bir bankada çalışmak ilk sıralardadır. Bankalarda çalışanlar için bu meslekte olmanın pek çok avantajı vardır. Ancak personel alımı ilanlarında belirtilen banka iş başvurusu yapmak isteyen kişilerde aranan bir takım karakter özellikleri bulunur. Personel alımı yapan bankalar ilanlarda sıraladıkları yetkinliklerin yanı sıra sabırlı olmak, insanlarla iletişimi güçlü olmak, yoğun çalışma temposuna ve esnek çalışma saatlerine uygun olmak gibi özellikler de ararlar. Bunun nedeni bankalarda çalışan kişilerin yoğun bir şekilde insanlarla iletişim içinde olmalarıdır.

Banka Personellerini Bekleyen Sağlık Sorunları

Bilindiği üzere her bireyin psikolojik durumu ve bağlantılı olarak yapabileceği işler farklıdır. Bir bankada çalışmak demek neredeyse mesai saatlerinin tamamında müşterilerin ihtiyaçları ile ilgilenmek, sorularını cevaplamak ve sorunlarına çözüm üretmek anlamına gelir. Bu nedenledir ki; banka çalışanlarının öncelikle kendisiyle barışık olması, sürekli insanlarla iletişiyor olmanın psikolojilerini etkilemeyecek olması istenir. Banka personellerinin bir süre sonra psikolojik sorunlar yaşamamaları ve işlerindeki verimin düşmemesi için kendilerini iyi analiz etmeleri ve bu işi yapmak isteyip istemediklerine dair kararı doğru vermeleri gerekir. Aksi halde işini sevmeden yapan bir çalışanın motivasyonu düşer ve istenen verimi sağlayamaz. Banka personel alımlarında insan kaynakları departmanlarının belirlediği aranan özellikler bölümü yöneticilerin istekleri doğrultusunda şekillenir. Bu da bir banka yöneticisinin de verimi düşük, işini sevmeden yapan, müşterilere istenen hizmeti veremeyen, verse de memnuniyet sağlayamayan bir personel tercih etmediği anlamına gelir. Banka çalışanı olmak gibi kariyer planı olan kişilerin ileriki dönemlerde sağlık sorunları yaşamamaları için banka çalışanlarının sağlık sorunları ile ilgili araştırma yapmaları ve gereğince davranmaları yararlarına olacaktır. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.