Banka Sınav Soruları Neye Göre Hazırlanır?

Banka sınavlarına girecek olan adayların, sınav soruları hakkında detaylı bilgi edinmesi şarttır. Sınav öncesi olan yapılacak hazırlık açısından sınav sorularının konu dağılımını, soruların çeşitleri ve soruluş biçimlerini bilmek, ön hazırlık yaparken adayların daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Banka içerisinde kariyer planı yapmak isteyen adayların girecekleri sınavlara göre sorular değişmektedir. Her banka kendine özel sınav hazırlamaktadır. Bu nedenle bankaların daha önce sormuş olduğu soruların yer aldığı kitapların satın alınması ve bu soruların çözülmesi de adayların yapacakları hazırlıkta yardımcı olur.

Banka Sınav Soruları ve Konu Dağılımı

Banka sınav sorularındaki konu dağılımı adayların girecekleri sınava göre değişmektedir. Her banka kendisine özel sınav sorusu hazırlamaktadır ve konu dağılımını sınava 45 ile 60 gün kala adayları bilgilendirmektedirler.

Fakat genel olarak konu dağılımı hukuk, iktisat, maliye ve muhasebe üzerinde gerçekleşmektedir. Genel olarak bankaların konu dağılımları şu şekildedir:

  • Hukuk  alanında ayni haklar, elbirliği mülkiyeti, anonim şirketler ve yönetimi, butlan, müteselsil sorumluluk, rekabet davaları, limited şirketler ve yönetimi, ihtiyati haciz ve diğer haciz işlemleri, kambiyo, kambiyo senetleri ve anonim şirketlerinin hisse payları sorulmaktadır.
  • İktisat alanında IS-LM eğrisi, para politikaları, toplam talep ve arz, Ortodoks politikası, gelir dağılımları, toplam talep yetersizliği, Marshall ve Lerner, monopol piyasalar, likidite, eş ürün eğrisi, fiyatlandırma politikaları, dış denge, marjinal gelir ve fayda, tam rekabet piyasası ve koşulları, üretici dengesi, oligopol piyasalar yer almaktadır.
  • Maliye alanında erdemli mal, Peacock-Wiseman, Wagner sıçrama tezi, stabilizatörler, parafiskal gelirler, vergi, marjinal vergi oranı hesaplaması, teşebbüs geliri bulunmaktadır.
  • Muhasebe alanında genel muhasebe, mali analiz, maliyet muhasebesi ve bankacılık muhasebesi soruları sorulmaktadır.

Banka Soruları Çeşitleri

Banka sınav soruları, üç ana bölüm üzerinde toplanmaktadır. Adaylar üç ana bölüm üzerinden derecelendirilmektedir. 60 puan ve üzerinde sınav notu alan adaylar başarılı sayılmaktadır.

Genel olarak her bankanın sınavı 45 ile 60 dakika arasında sürmektedir. Sorulacak soru sayısına bağlı olarak süre verilmektedir. Türkiye’de yer alan bankalar genellikle 60 soru sormakta ve 50 dakika süre vermektedir.

Bankaların sınavlarda adayları tabii tuttuğu üç ana bölüm şu şekilde yer almaktadır:

  • Genel kültür ve yetenek – Bu bölümde adaylar, ekonomi ve finans alanında gerçekleşen güncel olaylardan sorumlu tutulur. Güncel bilgiler sınanır.
  • Okuma ve anlama – Bu bölümde genellikle paragraf soruları yer almaktadır. Banka sınavlarında çıkan terimlerin yer aldığı okuma ve anlama bölümü için adayların ekonomi ve finans terimleri üzerinde çalışması şarttır. İktisat, muhasebe ve hukuk soruları bu bölümde yer alır.
  • Zeka ve görsel içerikli sayısal sorular – Bu bölümde adaylar zeka ve görsel içerikli sayısal sorulara tabi tutulur. Adaylardan hesaplama yapmaları, çeşitli formüller kullanarak soruları doğru bir şekilde cevaplamaları beklenir. Maliyet ve iktisat soruları bu bölümde yer alır.
Kapalı