Banka Sınavlarının Zorluk Derecesine Göre Sıralaması Nasıldır?

Banka sınavları, zorluk derecesine göre sıralanabilmektedir. En kolay sınav olarak gişe memurluğu sınavları, en zor olarak da müfettiş yardımcılığı ya da müfettişlik sınavları görülmektedir. Sınavların zorluk dereceleri, yapılış şekilleri bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir.

Banka sınavlarını kendi aralarında zorluk derecesine göre sıralamak gerekirse bu sıralama:

  • Müfettişlik ya da müfettiş yardımcılığı
  • Uzman yardımcılığı
  • Management trainer
  • İç kontrolörlük
  • Servis ya da satış temsilciliği
  • Gişe memurluğu

olarak yer alabilmektedir. Fakat önemli olan en zor sınavın hangi etapta olacağı değil, sorulan soruların ne tarzda olacağı adayı ilgilendirmelidir. Adayların istedikleri pozisyona dair girecekleri sınava göre soru sayıları, konu dağılımları ve soru çeşitleri değişmektedir.

Sınavlara Göre Soru Çeşitleri

Adaylar banka sınavlarına hazırlanırken istedikleri iş pozisyonuna dair banka tarafından yapılacak olan sınav hakkında mutlaka detayları öğrenmelidir. Bankalar yapacakları sınavdan 45 ile 60 gün öncesinde sınava girecek olan adaylar için bilgilendirme yapmaktadır. Adaylar mutlaka sınavına hazırlandıkları bankanın internet sitesinden bilgilendirmeleri ve duyuruları takip etmelidir.

Genel olarak banka sınavları üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler genel kültür ve yetenek, okuma ve anlama, sayısal ve görsel zeka soruları olarak sıralanabilir. Yapılacak olan sınav çeşidine göre soru sayısı artmaktadır. Aynı zamanda konu dağılımları da değişmektedir. Bankalar konu dağılımları hakkında adaylara yayımladıkları sınav duyurularında bilgilendirme yapmaktadır.

Adaylar Sınavlara Hazırlanmak İçin Hangi Kaynakları Kullanmalı?

Sınavlarda başarılı olmak isteyen adayların, girecekleri sınav çeşidine göre hazırlık yapması şarttır. Başarılı olunabilmenin tek yolu da bilgiden geçmektedir.

Adaylar, sınavlara hazırlanırken çeşitli kaynaklardan faydalanma imkanı vardır. Öncelikle sınavına girilecek olan banka hakkında ön araştırma yapılmalıdır. Daha önceden banka tarafından yapılan sınavlara giriş yapmış kişilerle iletişim kurulması ve sürecin işleyişi, soru çeşitleri, soruların sorulardaki zorluk derecesi öğrenilmelidir.

Bankacılık sınavlarına hazırlık olması amacıyla hazırlık kitapları, soru bankası kitapları ve internet üzerinden online eğitim veren sitelerden ders çalışılması önemlidir. Adaylar ne kadar çok soru çözer ve çeşitli soru tiplerini incelerse, sınavda o kadar başarılı olacaktır.

Banka tarafından sorulacak olan soruların mutlaka internet üzerinden geçmiş yıllarda sorulmuş soru örnekleri bulunmaktadır. Adaylar, geçmiş yıllara ait çıkmış soruları incelemeli ve kendisini sınava hazırlamak amaçlı bu sınavları tıpkı sınavdaymış gibi çözmesi, kendi kendine pratik yapması gereklidir.

Bankacılıkla ilgili üniversite bölümlerinden mezun olan adaylar, üniversite zamanında edinmiş olduğu kitapları tekrar gözden geçirmeli, mesleki terimlere hakim olmalı ve ekonomi-finans alanında karşılarına çıkabilecek olan terimleri öğrenmek için araştırma yapmalıdır.

Kapalı