a

Bankacılık ve Sigortacılık Dersleri

Bankacılık ve Sigortacılık Dersleri
0

BEĞENDİM

Öğrenciler üniversite için tercih yaparken seçecekleri bölüm konusunda birtakım zorluklar her zaman yaşar. Puanına göre tercih yapmak zorunda kalabilir ya da birkaç bölümün arasında kararsız kalabilir. Böyle durumlarda tercih edilebilecek bir diğer bölüm de Bankacılık ve Sigortacılık olabilir. Bankacılık ve Sigortacılık dersleri, bölümün zorluk derecesi öğrencilerin bu bölümü tercih ederken en çok önemsediği konulardan biridir.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü uzun yıllardır üniversitelerde okutulan, geleceği olan bir meslek grubudur. Bu bölümün 2 yıllık meslek yüksekokulu alternatifi olduğu gibi 4 yıllık fakülte seçeneği de bulunuyor. Ayrıca Açıköğretim Fakültelerinde de bu bölümü okumak mümkündür. Bankacılık ve Sigortacılık dersleri nedeniyle eş değer görülen Bankacılık ve Finans bölümünün de 2 ve 4 yıllık eğitimleri mevcuttur.

Bankacılık ve Sigortacılık Dersleri Nelerdir?

Bölümde alınan dersler fakülte ya da meslek yüksekokulu olmasına göre farklılık gösterir. Ancak Açıköğretim Fakültesinde de, normal fakültelerde de, yüksekokullarda da temel olarak birkaç aynı verilir. Bu derslere bölüm mezunu olan herkesin hakim olması beklenir.

Dersler içerisinde ilk olarak Atatürk İlke ve İnkılapları, Türk Edebiyatı ve İngilizce yer alır. Ardından Bankacılık ve Sigortacılığa giriş, iktisada giriş, işletme, maliye, genel muhasebe, dış ticaret işlemleri, hukukun temel kavramları, bankacılık hizmet ürünleri, banka yönetimi ve denetimi, çalışma psikolojisi, işletme hukuku, hayat sigortaları ve emeklilik sistemleri, Türk vergi sistemi, istatistik, menkul kıymetler yatırımı, hayat dışı sigortalar gibi dersler öğrencilere öğretilir.

Bu derslerin yanı sıra özellikle 4 yıllık fakültelerde yaz stajı bulunur. Yaz stajının olması öğrenciyi iş hayatına hızlı şekilde hazırlama konusunda yardımcıdır.

Bankacılık ve Sigortacılık Dersleri Zor Mudur?

Öğrencilerin üniversite bölümü tercih etmeden önce ilk sorduğu soru derslerin zor olup olmadığıdır. Eğitim dersleri her bölümde olduğu gibi ortalama zorluğa sahiptir. Eğer öğrenciler derslerine ilgili ise, bölümü severek geldiyse herhangi bir zorluk yaşamayacaktır. Bu nedenle bölümü tercih etmeden önce ilgi alanlarına uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

Bankacılık ve Sigortacılık dersleri sözel ve sayısal zeka türlerine hitap etmektedir. Genel olarak sayısal ağırlıklıdır. Bu nedenle sayısal zeka ön planda tutularak sözel zekanın da geliştirilmesi gerekir.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Okuduktan Sonra Üst Programlara Geçmek Mümkün müdür?

2 yıllık bankacılık ve sigortacılık eğitimi alan öğrenciler bu eğitimle tatmin olmayıp daha fazla gelişmek istedikleri takdirde üst programa geçerek ek dersler alabilir. Bunun için ise her yıl ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda yeteri kadar puan almak gerekir. Ya da Uzaktan Eğitim Sistemleri’nin lisans tamamlama programlarına başvuru yapılabilir. Böylece kişi öğrendiği ders sayısını arttırmış olur ve daha kolay iş bulma imkanına sahip olabilir.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Mezunlarının Çalışma Alanları

Bu bölümden mezun olan kişilerin çalışma alanları oldukça geniştir. Devlet kurumlarında da çalışılabilir özel kurumlarda da. Devlet bankalarında ya da diğer devlet kurumlarında çalışmak isteniyorsa KPSS’ye girme şartı bulunuyor. Belli bir puan yapıldığı takdirde kişi tercihlerine göre istediği kuruma atanabilir. Özel bankalarda ve özel dairelerde iş bulunabilir. Maaşlar ise değişkendir.

Devlette çalışmak isteniyorsa 3500 TL’den başlayan maaşlar alınabilir ancak özelde bu durum sık sık değişir. 2 bin olabileceği gibi kişinin donanımına ve işverene göre 5 bin TL de olabilir. Son olarak ise üniversitelerde geleceğe yön veren akademisyen olunabilir.

Bölümü Okuyacak Öğrencinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Öğrenciler bu bölümü okumadan önce mutlaka kendilerine uygun olup olmadığına dikkat etmelidir. Kişilik özelliklerine, ilgi alanlarına uyumlu olması önemlidir.

Bankacılık ve sigortacılık okuyacak kişilerin iletişime açık olması çok önemlidir. Güler yüzlü olmalıdır, ölçülü davranmalı ve profesyonel şekilde cümlelerini seçmelidir. Ve en önemlisi kapalı alanlarda çalışma konusunda herhangi bir sıkıntısı olmamalıdır.

Teknik olarak da matematik ile ekonomi konularına ilgili olmalıdır. Bazı zamanlar sıkı çalışmak da gerekebilir, kişinin çalışmaktan sıkılmaması önemli bir faktördür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.