a

Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları İçin İş İmkanları

Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları İçin İş İmkanları
0

BEĞENDİM

Açık öğretim fakültelerinde 2 yıl, fakültelerde 4 yıl ve meslek yüksekokullarında yine 2 yıl okunabilen bölümlerden biri olan bankacılık ve sigortacılık, gelecek vaad eden işler arasında yer alıyor. İktisadi ve idari bilimler fakültelerinde yer alan bölümlerin geniş bir kapsamı olan bankacılık ve sigortacılık bölümü, günümüzde en çok tercih edilen bölümlerden birisi. Çalışma alanlarının bu denli çeşitli olması, öğrencilerin bu bölümü tercih etmesine sebep olmaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler işletmelerde finans, muhasebe danışmanı ya da serbest muhasebe danışmanı olabileceği gibi, işletmelerde denetim ve planlama yapabilme, muhasebe bölümünde çalışabilme, sigorta kurum ve şirketlerinde sigorta faaliyetlerini yönetebilme imkanlarını bulabiliyor. Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler, finansal işlemleri seven kişiler olmalıdır.

İş Bulma Alanları Nelerdir?

Bölüm, içeriği açısından oldukça zengindir. Eğer sayılarla oynamak hoşunuza gidiyorsa ileriye dönük bir bölüm olarak mutlaka tercihleriniz arasında olmalıdır. Dünyanın bir finans sistemi üzerinde yürüdüğünü düşünürseniz, dünyanın her yerinde size iş kapısının açık olacağını da fark edeceksiniz. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü okuyan öğrencilere temel ders olarak birinci ve ikinci sınıfta, Türk Edebiyatı, Atatürk İlke ve İnkılapları, İngilizce dersleri verilmektedir. Temel derslerle birlikte bölüm dersleri de verilmektedir.

Bölüm dersleri içerisinde Hukukun temel kavramları, dış ticaret işlemleri, genel muhasebe, genel işletme, iktisada giriş, çalışma psikolojisi, işletme hukuku, finans matematiği, finansal kurumlar, hayat sigortaları ile bireysel emeklilik sistemleri, Türk vergi sistemi, Mali Analiz, Hayat Dışı Sigortalar konularına dair dersler yer almaktadır. Bu sayede öğrencilerin muhasebe, iktisat, sigortacılık, bankacılık ve finansal konularda yetkinlik sahibi olması hedeflenir. Mezun olan öğrenciler, oldukça kolay bir şekilde iş bulabilmektedir. Kamu ve özel sektör olmak üzere, iki ayrı sektörde de çalışma imkanı vardır.Kamu sektöründe çalışmayı hedefleyen adaylar, mezun olduktan sonra KPSS sınavına girmelidir. Bu sınavda başarılı olan her öğrenci, kamu sektöründe yer alan banka ve kurumlarda çalışmaya hak kazanmaktadır. Özel banka ve şirketlerde de birçok pozisyonda çalışma imkanı bulunabilmektedir. Burada önemli olan nokta iş veren tarafından aranan özelliklere uyum sağlanmasıdır.

İş verenin talep ettiği özelliklere, bilgi ve becerilere sahipseniz mezun olduktan hemen sonra iş bulabilirsiniz. Kamu sektöründe işe başlayan mezunlar, 3 bin 500 lira üzerinden maaş alabilmektedir. Fakat özel sektörde çalışacak olan mezunlar için ücretlendirme farklılık gösterebilmektedir. En düşük 2 bin lira, en yüksek 5 bin lira olmak üzere çalışma hayatına başlanabilmektedir. Bu durum iş verene göre değişkenlik göstermektedir. Gün geçtikçe dünya üzerindeki mali ve sigorta işlemleri değişkenlik göstermektedir. Gelişen sistemler ve teknoloji, bu bölümü etkilemektedir. Sürekli olarak yeniliklere ve değişimlere hazırlıklı olunması gerekmektedir. Bununla birlikte, sürekli olarak değişim yaşanması insanların danışmanlık hizmeti almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle bankacılık ve sigortacılık bölümüne ve çalışanlarına daima ihtiyaç duyulmaktadır.

Bankacılık Okumak hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Bankacılık Okumak

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.