Bankalar Borsa İstanbul Yönetiminde Yer Alacak!

TSPB’nin toplantısında konuşan BIST Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya önemli açıklamalar yaptı.

Tahvil Piyasaları Cazip Hale Getirilecek

TSPB yani Türkiye Sermaye Piyasaları Genel Kurulu’nun düzenlediği genel kurul toplantısının açılışında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya bir konuşma yaptı. Murat Çetinkaya, çalışmalarının tahvil piyasalarının daha cazip hale getirme yönünde olduğunu söyledi. Tahvil piyasalarında yabancı yatırımcıların ve finans kuruluşlarının payının azaldığını, bu nedenle bu piyasaların daha cazip hale gelmesi için bir takım çalışmalarının olduğunu da söyledi.

Borsa İstanbul’un Yönetim Yapısı Değişecek

BIST Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetinkaya konuşmasında Borsa İstanbul tarafından geçtiğimiz ay yapılan esas sözleşmedeki değişiklikten de bahsetti. Borsa İstanbul’un yeni yönetim yapısında bundan böyle TSPB yönetim kurulu, bankalar ve portföy yönetim şirketlerinin temsilcilerinin de bulunacağını hatırlattı. Çetinkaya tahvil piyasalarındaki yabancı yatırımcı oranının yüzde 60 civarında olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 10 düzeyine kadar gerilediğini, piyasaları eski haline getirmek için yoğun çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

BIST Yönetiminde Banka Temsilcileri Yer Alacak

Sermaye piyasalarının daha etkin bir hal alması ve daha da derinleşmesi için henüz yeterli ortamın yaratılmış olmadığını, tahvil ve hisse senedi piyasasının karşılaştırması yapıldığında hisse senedi piyasasında yapılan günlük işlem hacminin 2 milyar dolar olduğunu, yatırımcıların spor hisse senedi satışı yaptığında vadeli olarak alabildiklerini, bu gibi unsurların tahvil piyasasında olmadığını da ifade etti.  Murat Çetinkaya açıklamasında bundan sonraki dönemlerde bankaların temsilcilerinin, portföy yönetim şirketi yetkililerinin ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu’ndan kişilerin de BIST yönetiminde yer alacağını da belirtti.

 

Kapalı