Bankalara Bildirildi! BDDK Döviz Alımına Yeni Kural Getirdi!

BDDK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle döviz alımlarına 1 gün bekleme kuralı getirildi.

Döviz Satın Alanlar 1 Gün Bekleyecekler

BDDK kısa adıyla anılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yeni bir düzenleme yapıldığı haber verildi. BDDK döviz alımlarında yeni düzenlemeye giderek 1 gün bekleme kuralı getirdi. Bundan böyle 100 bin doları üzerinde gerçekleşecek döviz alımlarında 1 gün bekleme kuralı geçerli olacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yaptığı değişikliğe göre bahsi geçen tutar ve üzerinde döviz almak isteyenler, alacakları dövizin Türk Lirası karşılığını 1 gün önce yatıracaklar. Döviz satın alacak kişinin hesabına ertesi gün aktarılacak.

BDDK Yeni Kuralı Bankalara Bildirdi

BDDK döviz alım – satım işlemlerine yeni bir kural getirdi. Yapılan değişiklik kapsamındaki yeni kural Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankalara bildirildi. Buna göre bankalardan döviz satın almak isteyenler 1 gün süreyle beklemek durumunda olacaklar. Döviz alım – satış işlemlerinde 1 gün bekleme kuralı en az 100 bin dolar ve daha fazla olan tutarlar için geçerli olacak. Bu tutarlarda döviz satın alma talebi olanlar bankalara satın alma işleminin Türk Lirası karşılığını yatırdıktan sonra dövizlerinin hesaplarına geçmesi için 1 gün bekleyecekler. Dövizler hesap sahiplerinin banka hesaplarına ertesi gün geçecek.

Yeni Kural Döviz Satarken de Geçerli mi?

Bankalara döviz satmak isteyenler için aynı kural geçerli olmayacak. Dövizini satmak isteyenler için bekleme süresi olmayacak. Satış işlemi yapılan dövizin Türk Lirası karşılığı ilgili kişinin hesabına aynı gün aktarılacak. BDDK’nın yeni uygulaması 21 Mayıs 2019 (bugün) tarihinden itibaren geçerli olacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu yeni uygulama ile piyasalardaki istikrarın korunmasını ve döviz kurlarına uygulanana spekülatif hareketlerin engellenmesini amaçlıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu