a

Bankalarda Çalışanların Bel ve Boyun Ağrılarına 7 Pratik Çözüm!

Bankalarda Çalışanların Bel ve Boyun Ağrılarına 7 Pratik Çözüm!
0

BEĞENDİM

Banka çalışanları ofis ortamında sabit durarak çalıştıkları için boyun, sırt ve bel ağrılarına maruz kalırlar. Bu sorunla başa çıkabilmek için uzmanlar tarafından da önerilen bazı pratik çözümler yazının devamındadır.

Banka Çalışanlarının Gününü Güzelleştirecek Öneriler

Banka çalışanlarının sağlık sorunlarının en başında bel ağrısı boyun ağrısı ve sırt bölgesinde oluşan ağrılar gelir. Bu ağrıların nedeni bilindiği üzere sürekli oturarak çalışmaktır. Yanlış pozisyonda oturmak da bel ağrılarını tetikler. Saatlerce oturarak geçen süre içinde doğru oturma pozisyonunun bulunması ileride tedavisi daha da zorlaşabilen sağlık problemlerinin önüne geçer. Ayrıca aşağıda sıralanan noktalara dikkat etmek de ağrı oluşumunu engeller, var olan ağrının artmamasını, hatta geçmesini sağlar. Banka personelleri sağlıklarının önemli olduğunu, sorunların performanslarını da etkileyeceğini unutmamalıdır.

Masa Başında Çalışanların Sağlığı için Öneriler

  • Öncelikle ergonomik bir ofis koltuğu tercih edilmelidir. Fazla yumuşak ve derin koltuklar omurga sağlığı için oldukça zararlıdır. Kol dayama yeri bulunan bel ve sırt bölgesini destekleyen yapıya sahip, arka yüksekliği en az omuz hizasına kadar gelen ofis koltuklarının kullanılması uygundur.
  • Banka çalışanlarının bilgisayar ekranları göz hizalarında olmalıdır. Masada otururken ekran yukarıda ya da aşağıda kalıyorsa bu boyun ağrısına yol açar.
  • Bilgisayar klavyesi kullanılırken el bileklerinin uzun süre sabit tutularak bir noktaya dayanması bu bölgede sinir zedelenmelerine yol açar. Klavyeyi sık kullanan banka çalışanlarının mümkünse bileklerinin altını yumuşak bir şeyler desteklemesi önerilir.
  • Sırt bölgesi eğik olacak şekilde kesinlikle oturulmamalı, mümkün olduğunca dik oturulmalıdır. Ayakları yüksekte tutacak bir basamakla desteklemek daha dik pozisyonun bulunmasını sağlar.
  • Bacakların kalçalar ile aynı hizada olması gerekir. Otururken bacakların vücut hizasından aşağıda kalması demek öne doğru eğilme zorunluluğunun doğması demektir. Bu durumda bel bölgesi yorulur ve ağrılar başlar.
  • Otururken dizlerin ve kalçaların dik açı yapacak pozisyonda tutulması ve bacakların tam bitişik olmaması dengeli bir pozisyonun bulunmasını, böylece bele daha az yük verilmiş olmasını sağlar.
  • Uzun süre oturduktan sonra ani hareketler oldukça sakıncalıdır. Bu süre içinde bel kasları tembelleşir, ani hareketler bel fıtığı riski doğurur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.