Bankaların Çağrı Merkezinde Ekip Şefi Olmak için 3 Tüyo!

Bankaların çağrı merkezleri çalışanlarının işe başladıkları andan itibaren genellikle hedefi ekip lideri olmaktır. Genellikle adaylar, çağrı merkezi personeli olduklarında iş kriteri çerçevesinde yükselme şanslarının bulunmadığını düşünürler. Oysa çağrı merkezi personellerinin de departman içerisinde yükselme şansı vardır. Ekip şefliği, çağrı merkezi müdürlüğü ve benzeri pozisyonlara her personelin terfi alma hakkı bulunmaktadır. Önemli olan kariyer hedeflerini doğru planlamak ve bu plan çerçevesinde ilerleyerek görev ve sorumluluklarını üstün başarı şeklinde tamamlamaktır. Eğer kariyer hedefiniz çağrı merkezi ekip şefi olmak ise uygulayabileceğiniz üç tüyo vardır. Peki bu tüyolar neler? Banka çağrı merkezi ekip lideri nasıl olunur ve ekip liderinin görevleri nelerdir?

Banka Çağrı Merkezi Ekip Liderinin Görevleri

Banka çağrı merkezinde ekip lideri olmak için bazı gerekliliklerin olduğunun bilincinde olan banka çalışanları kendilerini bu yönlü geliştirirlerse bu hedeflerine ulaşmaları çok da zor değildir. Çağrı merkezi ekip liderlerinin görevleri sorumlu oldukları ekibin işlerinin denetlenmesi ve düzgün bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması olarak bilinir. Ancak çağrı merkezi ekip lideri sadece işlerin düzgün yürümesinden sorumlu değildir. Sahip olması gereken bazı özellikler de vardır. Bu özelliklere sahip olan banka çağrı merkezi ekip liderleri, ekiplerinde çalışan alt kadrolarının performansını da etkilerler.

Çağrı merkezi ekip liderleri denince akla gelen en önemli şart güler yüzlü olmaları gerektiğidir. Asık yüzlü bir ekip liderinin etrafına ve banka çağrı merkezinde çalışan personellere pozitif enerji yayabilmesinin imkanı yoktur. Suratı asık olarak işleri denetleyen bir ekip lideri motivasyonun artmasını sağlayamayacağı gibi ofis ortamında sevilmeyeceği gibi söylediklerinin önemsenmesi ve yerine getirilmesi ihtimali de düşüktür. Banka çağrı merkezi ekip lideri olma hedefi olan banka çalışanlarının öncelikle bu şartı yerine getirmesi gerekir. Güler yüzlü bir ekip liderinin yayacağı enerji banka çağrı merkezinde diğer çalışanların da ruh durumlarının düzgün olmasını, stresten uzak çalışmalarına yol açar.

Banka Çağrı Merkezi Ekip Lideri Hızlı Düşünebilmelidir

Bankaların çağrı merkezlerinde çalışanlar müşterilerden gelen anlık soru ve sorunları telefon yoluyla cevaplayıp çözüme ulaştırmak durumunda oldukları için hızlı düşünme özelliğine sahip olmalıdırlar. Telefonda konuşulan müşterilerin zamanının değerli olduğunun ve iletilen sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğinin bilincinde olmak en önemli noktalardandır. Çağrı merkezi elemanlarının çözemedikleri sorunlar ekip liderine iletilir. Bu yüzden ekip liderinde de bu özellik olmazsa olmazdır. Bankaların çağrı merkezinde çalışan ve ileride ekip lideri olmak isteyen kişilerin kendilerini hızlı düşünme konusunda geliştirmeleri önem taşır.

Özellikle bankalarda çalışan çağrı merkezi elemanları çalışma saatleri boyunca insanlarla iletişim halindedirler. Kişisel sorunlarını banka çalışma ortamına taşıyan, etkilerinden kurtulamayan çağrı merkezi çalışanlarının bu durumları yöneticilerinin gözünden kaçmaz ve terfi almalarını da etkiler. Bir banka çalışanı her ne şartta olursa olsun kişisel sorunlarını bankanın kapısında bırakarak işe başlamalıdır. Çağrı merkezi ekip lideri terfisi bekleyen kişilerin bunu kesinlikle unutmamaları gerekir.

Kapalı