Bankaların Sürpriz Masrafları Tarih Oluyor!

Hükümet bir süredir, bankaların çıkarmış olduğu ekstra masraflardan tüketiciyi korumak istiyor. Özellikle 2020 yılında hayata geçirilmesi beklenen yeni düzenlemelerle, tüketicinin önüne banka işlemleri ve hizmetleri sırasında çıkan sürpriz masrafların tarihe karışması amaçlanıyor.

Bankaların masraf ve komisyon ücretleri sınırlanıyor. Bu durumda yeni ücretli hizmet kalemlerinin de ortaya çıkarılmasını imkansız hale getiriyor. Bir süredir gelen şikayetler değerlendirmeye alınarak, tüketicilerin masraflardan korunması için çalışmalar yapılıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan bir karar sonrasında, tüketicilerin yüzünü güldürecek çalışmalar yapıldı. Yıllık program içerisinde, ücret, komisyon ve hizmetlerden sadece bir yıllık süreç içerisinde 30 milyar liranın da üzerinde bir gelir elde edildiği ve bu payın bankalar için bir gelir kaynağı haline getirildiği tespit edildi.

Sürpriz Masraflar Çıkarılamayacak

Yeni imzalanan çalışma sonrasında 2020 yılı için Ücret Komisyon İlan Formatı hayata geçirilecek. İlan formatı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun internet sitesine de uyumlu hale getirilecek. Çalışma aktif olarak 2020 yılında uygulanacak. Tüketicilerin korunması için mevzuat yeniden incelenecek ve eksik noktaların iyileştirilmesi amaçlanacak. Son dönemlerde ticari kredi başvurusunda bulunan pek çok vatandaş, 500 liraya varan ‘Teklif Hazırlama Ücreti’ gibi masraflar ödemeye mahkum edilmişti. Şikayetler sonrasında sadece bankaları zengin eden bu tür masrafların tamamen tarihe karışması planlanıyor.

Yeni dönemde 20 kalem dışında faaliyet gösteren hizmet ve ürünler için ücret ve komisyon bedeli alınmayacak. Herhangi bir üründe yıllık bazda, yüzde 20’nin altındaki artışlarda müşteriye bilgi verilmesi ve onay alınması da zorunlu kılınacak.

Başa dön tuşu
Kapalı