BDDK 50 Kişi Hakkında Dava Açtı!

BDDK tarafından döviz haberleri ile ilgili 50 kişiye dava açıldı.

2018 Yılında Yapılan Haberler Dava Konusu Oldu

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 50 kişi hakkında dava açıldı. BDDK’nın dava açma gerekçesi yapılan döviz haberleri oldu. Bloomberg’te 2018 yılında yayınlanmış olan döviz ve ekonomik kriz ile ilgili haberlerle ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından harekete geçilerek haberleri yapan gazetecilere dava açıldı. BDDK ayrıca konuyla ilgili olan bazı ekonomistlere ve sanatçılara da dava açtı. Kurum’un dava açtığı kişi sayısı 50 olarak açıklandı.

Gazetecilere Sanatçılara ve Ekonomistlere Dava Açıldı

10 Ağustos 2018 tarihinde Bloomberg’de Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya tarafından yapılan döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomik kriz konulu haberler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca mahkemeye taşındı. BDDK davayı sadece bahsi geçen haberleri yapanlara değil, bu haberlerle ilgili yorum yapan bazı ekonomist ve sanatçılara da açtı.  BDDK tarafından açılan davanın metni yayınlandı.

BDDK Dava Metninde Neler Yazıyor?

BDDK dava metninde Türkiye’deki bankacılık sisteminin 2001 yılından beri karşılaştığı en büyük döviz krizi probleminin 2018 yılında yaşandığına dikkat çekildi. Metinde 10 Ağustos 2018 tarihinde iki banka tarafından kabul edilmeyen, bir bankanın da 5 bin dolar tutarındaki mevduatın çekilmesi ile ilgili bir müşterinin talebine cevap veremediği, döviz hesaplarından para çekme işlemlerinde önemli artışlar olduğu yönünde haber yapıldığı bilgileri yer aldı.

Haberlerde Gerçek Dışı İfadelere Yer Verildi

BDDK tarafından açılan davanın metninde 11 Ağustos 2018 Cumartesi günü bir toplantı düzenlenerek tün bankaların üst düzey yetkililerinin bir araya geldiği gerekçe göstererek Türk bankacılık sisteminin bir acizlik içinde olduğu izleniminin verilmeye çalışıldığı ve gerçekle alakası olmayan bilgi ve ifadelere yer verildiği de bildirildi.

Kapalı