BDDK Başkanı Konuştu! Banka Dışı Finansal Kuruluşların Önü Açık!

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, FKB’nin 7. Olağan Genel Kurul toplantısında konuştu.

Mehmet Ali Akben FKB Genel Kurulu’nda Konuştu

BDDK kısa adıyla anılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, FKB yani Finansal Kurumlar Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurul toplantısına katılarak konuşma yaptı. Mehmet Ali Akben konuşmasında ekonomik gelişmeler üzerinde finansal sistemin büyük ve vazgeçilmez bir katkısı olduğunu söyledi. Akben, bu sebeple birikimlerin, reel sektörün ve hane halkının üzerinde etkili olabilecek şekilde aktarılması gerektiğini, maliyetlerin uygun hale getirilmesinin Türkiye için hayati önem sahip olduğunu da belirtti.

Bankacılık Finans Sektörünün Yüzde 90.5’ini Oluşturuyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, FKB’nin Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada uzun vadede sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasının ancak sağlam, istikrarlı ve güvenli bir finans sistemiyle mümkün olabileceğini ifade etti. Finansal Kurumlar Birliği’nin bu kapsamda düzenleme ve denetleme yetkisine sahip bir kuruluş olduğunu, bankacılık sektörünün, finans sektörünün yaklaşık olarak yüzde 90.5’lik bölümünü oluşturduğunu ve stratejik konumda olduğunu, banka dışı finans kuruluşlarının yerelde ve ulusalda yapısının güvenli halde kalmasının sağlanması için FKB tarafından azami çaba gösterildiğini de belirtti.

Olumsuzluklara Rağmen Kredi Kanallarını Açık Tuttuk

Mehmet Ali Akben, esas görevlerinin ve motivasyonlarının kredi sisteminin etkin çalışması, birikim sahiplerinin haklarının korunması ve finans sisteminde istikrarın korunması olduğunu da söyleyerek, istikrarlı ve risklerini doğru yöneten bir finans sektörünün Türkiye ve bölge için büyük önem taşıdığını da bildirdi. Son zamanlarda yaşanan tüm olumsuz durumlara rağmen gösterdikleri etkin çalışmalarla kredi kanallarını açık tutmayı başardıklarını ve reel sektörün ihtiyaç duyduğu kaynağın aktarıldığını söyledi. Bu noktada en az bankalar kadar banka dışı finans kuruluşlarının da bu bilinçle hareket ettiğini, önlerinin açık olduğunu, bunu görmenin kendilerini memnun ettiğini de sözlerinde ifade etti.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı