BDDK Başkanı Yeniden Mehmet Ali Akben Oldu!

BBDK Başkanlığı ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Atama Kararları Resmi Gazete’de Yayımlandı

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı ile ilgili alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre görev süresi dolan Mehmet Ali Akben yeniden BDDK Başkanı oldu. Atama kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan tek karar bu olmadı. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesindeki Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı görevine Hakkı Tok atandı, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Akif Akgül görevinden alındı. TMO yani Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı da Ümit Orhan oldu.

Mehmet Ali Akben Yeniden Görevde

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı görevini sürdüren Mehmet Ali Akben yeniden göreve getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararda BDDK Başkanlığı görevine 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’da yer alan 84. Madde gereğince ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. 3. 7. Maddeleri uyarında Mehmet Ali Akben’in atandığı bildirildi. Atama kararının altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası yer aldı.

Mehmet Ali Akben Kimdir?

Mehmet Ali Akben 1961 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İş yaşamına atılan Akben, 1980 – 1984 yıllarında özel sektörde çalıştı. 1985 – 1986 yıllarında Cankurtaran Holding’de, 1986 – 1989 yıllarında Faisal Finans Kurumu’nda, 1989 – 1999 yıllarında Kuveyt Türk Evkaf Kurumu’nda görev yaptı. 1999 yılında Anadolu Finans Kurumu Genel Müdürü Yardımcısı oldu. 2006 – 2011 yılları arasında Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2012 yılında TMSF Kurul üyesi olan Mehmet Ali Akben 2015 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak atandı.

 

Başa dön tuşu
Kapalı