BDDK Flaş Döviz Kararı ile İlgili Açıklama Yaptı!

BDDK tarafından alınan döviz alımlarında uygulanacak 1 gün bekleme süresi kararı hakkında açıklama yapıldı.

BDDK Döviz Alımlarına 1 Gün Bekleme Kararı Aldı

BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından döviz alım – satım işlemleri ile ilgili alınan karar ile ilgili açıklama geldi. BDDK açıklamasında alınan döviz kararının piyasalardaki yapıdaki haksız ve gereksiz bozulmaları önlenmesinin amaçlandığı belirtildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıklamasında manipülasyon amacıyla son dönemlerde gerçekleştirilen spekülatif işlemlerin ve döviz piyasaları genelinde istikrarsızlıkların ortaya çıkmasının engellenmesi için bu hamlenin yapıldığı belirtildi. Bu spekülasyonların ekonomideki temel dinamikleri etkilemesinin yanı sıra bankaların kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını da engelleyeceğini, bankacılık sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı da belirtildi.

Bazı Günlerde Yüksek Tutarlı Alış Satış Yapılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bazı dönemlerde ekonominin piyasalarda görülen oynaklıktan etkilenmesinin önüne geçmek amacıyla piyasaları yakından takip ettikleri, oynaklıkların görüldüğü günlerde bazı hesap sahipleri tarafından yüksek düzeyde döviz alış ve satış işlemlerinin gerçekleştiğinin fark edildiği, bunun üzerine piyasalardaki gelişmeler ve veriler incelendiğinde bazı değerlendirmeler yapıldığı, bankaların kredi sisteminin etkin olarak çalışabilmesi ve bankaların işleyişinin bozulmaması için bu önlemin gerekli hale geldiği bildirildi.

BDDK Bu Kararı 20 Mayıs’ta Aldı

Döviz alım satımlarındaki spekülasyonların olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için döviz alımlarında dövizi alacak olan gerçek kişilerin hesabına döviz tutarının aktarılmasının ve kullanımına izin verilmesinin bir iş günü sonra valörlü olarak gerçekleştirileceği, bununla ilgili kararın 20 Mayıs 2019 tarihinde alındığı da belirtildi.

 

 

Etiketler
Başa dön tuşu