Beden Dili Hataları Mülakatlarda Elenmenizi Sağlayabilir!

İş hayatında tek bir pozisyon için birçok kişi başvuru yapabiliyor. Böyle bir durumda eleme yapmak işin uzmanlarına kalıyor. Pozisyonu en iyi şekilde değerlendirebilecek, kendisini doğru ifade eden, diğer adaylara göre bir adım daha ön plana çıkan kişiler bu süreç içerisinde işin uzmanları tarafından tercih ediliyorlar. Özellikle iş mülakatları işe alım konusunda yapılacak değerlendirme açısından son derece önemli. Mülakatlar sırasında bir adım ön plana çıkmak ve iş için uygun aday olduğunuzu insan kaynaklarına göstermek tamamen sizin elinizde. Bu süreç içerisinde beden dilinizi kullanarak kendinizi daha doğru ve etkili biçimde ifade edebilirsiniz.

Beden dilinin önemi sık sık vurgulanırken bu süreçte hatalı beden dili kullanımı işleri tamamen tersine çevirebilir. Böylece baktığınız zaman almak üzere olduğunuz işin bir anda ellerinizin arasından kayıp gittiğini görebilirsiniz. İş görüşmelerinde en sık yapılan beden dili hatalarını sizler için bir araya getirdik!

Fazla Göz Teması Kurmak Sakıncalı

İletişim sırasında karşı tarafı dinlediğinizi ve onayladığınızı göstermenin bir yolu da genel olarak göz temasıdır. Göz teması iletişimin altın kurallarından birisidir. Ancak bu süreç içerisinde bir denge kurulmamış olması işleri birden tersine döndürebilir. Fazla göz teması ya da yanlış şekilde kurulan göz teması bir süre sonra kişinin agresif bir görüntü çizmesine neden olur. Karşımızda mülakatı yöneten kişinin gözlerine bakarak kendimizi ifade etmek doğru ancak meydan okuyan gözlerle bakmak bir süre sonra karşımızdaki insanın da rahatsız olmasını sağlayacaktır. Sürekliliği olan ancak arada gözlerimizi kaçırdığımız ve bunu ölçülü biçimde yaptığımız sürece iyi bir etki bırakabiliriz.

Gözlerinizi Devirmekten Kaçın

Göz devirme karşımızdaki insanı umursamadığımız ya da karşımızdaki insanı küçümsediğimiz anlamlarına gelebilir. Gözlerle yapılan iletişimi nasıl yönettiğimiz karşı tarafta bıraktığımız izlenimi etkiler. Ancak iş mülakatlarında göz devirmek tamamen yanlış bir algı bırakacaktır. Genellikle insanlar katılmadıkları ya da saçma buldukları konularda tepkilerini göstermek için göz devirme hareketi yaparlar. Ancak bu hareketi yapan pek çok insan ise aslında durumun farkında olmadıklarını dile getirirler. Bu süreçte yaptığınız hareketleri kontrol etmek ve farkında olmadan yapılacak göz devirme hareketinin önüne geçmek mülakatta kötü bir izlenim bırakmamanız açısından son derece önemlidir.

Duruşunuza Dikkat Edin

Yapılan görüşmelerde genel olarak dik oturabilmek son derece önemli. Kambur oturmak ya da bir tarafa doğru oturmak kişinin çok rahat olduğunu ya da kendine güveninin olmadığını karşı tarafa iletir. Bir iş mülakatında dik oturmak kendinize olan güveninizi ifade edecektir. Ancak otururken işi abartıp, tamamen rahatsız olduğunuz ve kendinizi kastığınız bir görüntü vermeniz halinde mülakatı yapan kişiyi de olumsuz etkileyebilirsiniz. Görüşme sırasında sadece oturma biçiminize odaklanmanız karşı tarafın söylediklerini kaçırmanıza da neden olacağından dolayı dengeyi iyi ayarlamak son derece önemlidir.

Tokalaşmayı Bilmemek Kötü Bir Etki Bırakır

Altı üstü bir tokalaşmak deyip geçmeyin. Göz temasında olduğu gibi tokalaşırken de sınırı kaçırmak bir süre sonra karşı tarafta kötü izlenimlere neden olabilir. Tokalaşırken karşı tarafı incitebilecek ya da şaşırtabilecek ani ve aşırı hareketlerden uzak durmalısınız. Her zaman esnek bir tokalaşma gerekli özeni göstermediğiniz kanısının oluşmasına neden olur. Ayarı kaçırmadan sıkı ve etkili bir tokalaşma karşı tarafa güven vereceğinden dolayı olumlu bir izlenim almanızı sağlayabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu