a

Belediyelerin Çalışması İçin Seçim Zamanının Gelmesi mi Gerekiyor?

0

BEĞENDİM

Bakın bu soruyu hep merak etmişimdir… Belediyeler, seçim zamanı yaklaştığı zaman daha da bir çalışkan, daha da bir verimli ve performansı yüksek yerler oluyor. Hele hele, seçim zamanı belediye başkanı ya da başkan adayları tarafından yapılan reklamlar, eğlenceler, tanıtımlar ya da projeler hız kazanmaya başlıyor.

Rahmetli ninemin çok güzel bir lafı vardır ve bence Türkiye’de yaşayan çoğu insanı özetler, “Yumurta kıçına dayanınca işin aklına geliyor”. Genel olarak üzerimize bir sorumluluk aldığımızda, hep son güne, son haftaya bırakan insanlar olduğumuz için –ki buna ben de dahilim- belediyelerin de böyle yapması tuhafıma gitmiyor.

Biga’da İÇDAŞ dolmuşlarının kalktığı bir İÇDAŞ Garajı bulunuyor. Fakülteye gitmek için kullandığım fakülte araçları da buradan kalkıyor. Bu garajın orada da üç tane köprü bulunuyor. İnanır mısınız 5 yıldır Biga’dayım, ilk defa seçim olacağı zaman köprülerin sulanıp, temizlendiğini gördüm.

Belediye Yol Yapıyor Hizmet Veriyor İmajı

Genelde İzmir’de gördüğüm bir olayın Biga’ya yansıması da beni şoke etti. Belediye seçimleri zamanında, yollar kazılır ve tekrardan asfalt dökülerek yol yapılır. Tamamen göz boyamak, “Belediye hizmet veriyor. Yol yapıyor, çalışıyor” şeklinde göstermek için yapılan bir imaj bu. İki hafta önce Biga’da merkezi yerlere giden yollar kazıldı. Herkesin “kullanmak zorunda olduğu” yollar, kazılarak tekrardan yol yapıldı. Oysa görseydiniz hepsi de fıstık gibi yollardı. Üzerinde çukur olsa, ne bileyim engebe olsa diyeceğim ki “İyi ki yolları düzeltti İsmail Bey…”

Eğer yol düzeltmek istiyorsa da buradan kendisine seslenmek istiyorum, Abdiağa Mesire Alanı dönüşünde Kalafat yoluna giderken, yaya kaldırımlarından birinin sonunda rögar kapağı bulunmayan bir kanalizasyon çukuru bulunuyor. Dün bisiklet sürerken dikkatimi çekmese, çarpıp içine düşüveriyordum. Beni geçin, çocuklar oyun oynarken düşebilir ya da yaşlı, engelli olan vatandaşlarımız buraya düşebilir…

Ya Allah, Ya Bismillah, Allahu Ekber

Kaymakamlığın orada oturuyorum diye her akşam yapılan toplantıları da duyuyorum. Kaymakamlığın orasına “Hükümet Meydanı” deniyor ve bu meydanda özel günler, anma törenleri, toplantılar ya da seçim gibi aktivitelerde toplanmalar yapılıyor. İki gün önce bir toplanma gerçekleşti ve seçimle ilgili konuşmalar yapıldı. Seçim konuşması bittikten sonra “Ya Allah, Ya Bismillah, Allahu Ekber” diye slogan atılmasının, belediye seçimleri ile ilgili olan bağlantısını bana açıklar mısınız?

Seçim toplanmasını kimin gerçekleştirdiğini bilmiyorum. Kim olduğunu bilsem bile hangi partiye mensup olduğunu burada dillendiremezdim. Her ne kadar 1982 Anayasası’na bağlı bir şekilde “Düşünce ve Fikir Özgürlüğü”ne sahip olsam da aslında sahip değilim. Sadece sormak istiyorum… Neden dini her şeye alet etmek, insanların vicdanı yönüyle oynamak, onların dini yönüyle ilgili olarak oy toplama çağrısında bulunmak zorundayız? Din, her şeye alet edilecek kadar hassas olmayan bir konu mudur? Dini siyasete alet etmek ne kadar doğrudur? O zaman Atatürkçülüğün 7 ilkesinden biri olan “Laiklik” kavramı sizin için bir anlam ifade etmiyor mudur?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.