a
0

BEĞENDİM

Türkiye’de kadın olmak o kadar zor ki… Ölüyorsunuz, cinayete ve tecavüze kurban gidiyorsunuz fakat katiller yerine siz yargılanıyorsunuz. Sebebi ise çok basit, Türkiye’de kadın olmanız.

Evet, ben bir kadınım. Tıpkı erkekler gibi içki içebilirim. Birkaç kadeh sonrasında sarhoş da olabilirim. Çok efkarlıyımdır, bir kadeh fazladan içmek isteyebilirim. Çok mutluyumdur, kutlama yaparken bir kadeh fazladan içmek isteyebilirim.

Ben bir kadınım, erkek arkadaşımın evinde kaldığım için nahoş sıfatları hak etmiyorum. Gecenin bir vakti evin içerisinde durmak istemediğimden hava almaya çıkmak isteyebilirim. Balkonda bir sigara içmek ya da gece geç vakitte eve dönmek isteyebilir, eve geç vakitte dönmek zorunda kalabilirim.

Şule Çet davasında sanık avukatının dediği “Bir kadın, bir erkekle tenha bir yerde alkol içmeyi kabul etmiş ve hele erkeğin yalnız yaşadığı evine, odasına giderek birlikte içmiş olursa cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” cümlesinden hiç utanç duymadınız mı?

Ben bir kadınım. Cinsel yaşamım olabilir, olmayabilir. Bakire olabilirim, olmayabilirim. Doğuştan kızlık zarım da olmayabilir. Bakire olmayışım ya da oluşum, cinsel yaşantımın olması ya da olmaması, beni cinsel ilişkiye razı göstermiş sayabilir mi? Tecavüz izleri mevcutken bir kadın olarak buna razı göstermiş sayılabilir miyim?

Varlığıma Saygı Duyun

Ey insanoğlu… Var oluyorsan bir anadan, bir babadan var oluyorsun. Ben bir kadınım. Bir kadın olarak, insanoğlunun devamını sağlayan en önemli varlıklardan biriyim.

Öyle ki Şule Çet’in katili olanları da bir ana doğuruyor. Çevrenize şöyle bakın. Kaç tane kadın görüyorsunuz? Gördüğünüz her kadın, insanoğlunun devamı demektir. Her kadın, yeni bir insan demektir.

Benim sokakta beş dakika fazla durmam, dizimde veya dizimin üstünde etek giymem, birkaç kadeh fazladan içki içmem sizleri rahatsız ediyorsa, etsin! Hamileyken sokağa çıkmam, tek başıma taksiye binmem, araba kullanmam ediyorsa, o da etsin!

Varlığıma saygı duyana kadar kadın-erkek demeden hepinizi rahatsız etsin bunlar. Çünkü ben bir kadınım. Her şeyden öte insanım. İnsan olarak, kadın olarak varlığıma saygı duyana kadar hepinizi rahatsız etsin! Türkiye’nin eşek derisi çekilmiş suratı ne zaman utanırsa, ne zaman bana saygı duymayı öğrenirseniz, sırf kadın olduğum için beni hor görmekten vazgeçerseniz o zaman ben de sizlere saygı duyacağım!

Kadın Gibi

Öyle ki toplumda “kadın gibi” sıfatını kullanmayı da çok seviyoruz.

“Ne o öyle kadın gibi dedikodu mu yapıyorsun?”

“Kadın gibi kullanma arabayı az erkek ol.”

“Kadın gibi ağlayacak mısın? Erkek adam ağlamaz!”

Bir de erkekleri yüceltmeyi çok sevdiğimiz konular da var…

“Göster bakalım amcalara pipini”

“Bizim oğlan da yeni sünnet oldu 7 düvel geldi sünnete”

“Haydi koçum seni milli olmaya götürelim”

“Oğlum değil mi kırar da döker de, kır oğlum!”

Bir de sürekli olarak kullandığımız şu cümleler var…

“Kapat kız bacağını. Terbiyesiz! Bir de hanım olacaksın”

“Bacak bacak üstüne atma öyle insanların içinde az hanım ol”

“Ne o etek? Giyemezsin etek! Bizi insanların ağzına sakız mı edeceksin?”

“Kimse regli olduğunu bilmesin. Bu kanı başkası görürse günahtır!”

“Bakire olmazsan evlenemezsin. Kim ne yapsın bakire olmayan kadını? Namusuna sahip çık!”

Bir erkek kadın gibi ağlayabilir, dedikodu yapabilir, kadın gibi hamarat olabilir. Bir kadın, bacak bacak üstüne attığı için iffetli olmaz. Gerdek gecesi tüm cümle alem görsün diye astığınız kanlı çarşaf utanç vermiyorken, bir kadının pedini mendillere sarıp sarmalayıp kimse görmesin diye çöpe atmaya çalışması daha büyük bir utançtır.

Utan Türkiye, kendinden utan…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.