Benim Cebimde 200 Dolar Yok Sizin Var mı?

Yaklaşık olarak 20 gündür İzmir’deydim ve İzmir’deyken oldukça acı bir haber öğrendim. Belki haber kanallarında 30 saniyelikte olsa bu habere yer vermişlerdir diye düşünüyorum lakin sosyal medya üzerinde oldukça konuşuldu. Eşi pazara gitmek istediğinde parası olmadığı için kendini evinin banyosunda av tüfeğiyle vuran adamın haberiydi aldığım haber ve cebinden yalnızca 1,5 Türk Lirası çıkmıştı.

Bugün ise okuduğum bir haberde Van’da yaşayan bir dilencinin üzerinden 2 bin 35 Türk Lirası ve 200 Dolar, 196 bin liralık hesap cüzdanı ve ek olarak 14 bin 721 lira altın hesabı bulunan cüzdanı çıktığını öğrendim.

Peki bu adil mi?

Ben de 200 Dolar Yok

İzmir’e ev taşımaya çalışıyorum ve inanır mısınız, eve giriş masrafım tam olarak 3 bin 300 lira. İlk ay kiram, emlakçı tutarım, fatura açtırma bedelim ve taksite böldürdüğüm depozitomun ilk taksit tutarı 3 bin 300 lira yapıyor. Cebimde komple bu miktarı çıkaracak param olmadığı için ailemden destek aldığım yetmiyormuş gibi dolarımın da olmadığını bu haberle fark ettim. Üstelik birikim hesabımda duran ve kredi kartı ödemesini bekleyen 400 liram mevcut. Bu da yetmiyormuş gibi altın hesabım da yok. Başvurmak için altınım da yok.

Ben devlet tarafından emekli sayılan biriyim ve aldığım maaş asgari ücret tutarında. İnsanlara göre bu maaş ile zenginim. Hem de çok zengin. Düzenli olarak yatan bir maaşım olmasına rağmen, cebimde 200 dolarım yok. Ülkenin dilencisinde bile 200 doların olup kendi cebimde olmaması gerçekten beni üzdü açıkçası. Bundan da üzücü olanı, karısının pazar alışverişi talebi üzerine kendini av tüfeğiyle vuran bir adamın haberini okumaktı.

“Param yok” Diyemedi, Utandı

Ev kirası, faturalar, masraflar, çeşitli harcamalar sebebiyle gıda alamayan, alacak durumu olmayan bir adamın haberini okuduk geçtiğimiz hafta. Bu hafta ise üzerinden villa satın alacak kadar para çıkan bir dilenci kadının haberini. Emeğiyle hakkıyla bir ömür boyu çalışmış adam kendisini av tüfeğiyle banyosunda vurdu. “Param yok” diyemedi, utandı.

Yaşadığı ekonomik bunalım nedeniyle ailesinin geçimini sağlayamayan bir baba, kendisiyle birlikte dört kişilik ailesinin canına siyanürle kıyalı iki hafta oldu. 21 Eylül 2018 tarihinde oğluna pantolon alamadığı için kendisini asarak intihar eden adam öleli ise bir yılı geçti zaman.

Verilerle konuşmak gerekirse 2000’li yıllardan bu yana intihar eden kişi sayısı her gün artıyor. 2018 yılı intihar oranlarına bakıldığında 3 bin 161 kişinin intihar ettiği, bu rakamın yaklaşık olarak günde ortalama 8 kişiye tekabül ettiğini gösteriyor. En fazla intiharın yaşandığı il ise İstanbul olarak yer alıyor. İstanbul’u 194 kişi ile Ankara, Ankara’yı 186 kişi ile İzmir, İzmir’i 119 kişi ile Bursa takip ediyor.

İntihar eden kişilerin cinsiyetlerine bakıldığında erkeklerin daha fazla olduğu da görülüyor. İntihar ederek hayatını kaybeden erkeklerin 2 bin 391, kadınların ise 770 kişi olduğu tespit ediliyor. İnsanların intihar etme sebepleri arasında ise “ekonomik yoksulluk, geçim derdi, hastalık” yer alıyor. İnsanlar parası olmadığı için tedavi olamıyor. İntihar ise en iyi çözüm olarak gözüküyor. Ekonomik alanda çekilen yoksulluk ve borç oranı da intihar etmek için bir diğer neden olarak görülüyor. Listeye bir numaradan intihar etme sebebi olarak giriş yapan unsur ise geçim derdi. Çünkü 2013 yılında 100 TL’nin 57 TL’si borçlara giderken, 2018 yılında 100 TL’nin 177 TL’sinin borçlara gittiği gözüküyor.

Kapalı