a

Benzin Alamayan Eşek Alsın

0

BEĞENDİM

Bir “… Alamayan … Alsın” versiyonumuza daha hoş geldiniz. Daha önce “Domates Alamayan Ayakkabı Alsın” demiştik. Bugün de benzin alamayan eşek alsın diyoruz efendim.

Bunu bir seri haline getirmek çok mantıklı bir fikir oldu çünkü Türkiye’de alım gücü günden güne zorlaşıyor ve Türkiye’de artık bir şeyleri alabiliyorsanız gerçekten benim gözümde zengin sayılıyorsunuz.

Geçen gün, giyim mağazasında istediğim elbise 70 lira diye askıyı geri yerine koydum. Daha önce aynı model elbisenin 45 lira olduğunu bilmek ve şu an bu fiyatta olduğu için satın alamamak beni üzüyor. Sizi hiç üzmüyor mu?

Her neyse… Bugünkü konumuz alamadığım elbise değil, bugünkü konumuz bir anda yine artışa geçen benzin fiyatları. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yine böyle köşe yazısı yazıyorum siz değerli okurlarım için, bir yandan da dedemle birlikte haberleri izliyorum. Alt yazı geçti o anda. Van’da benzin fiyatları 6 lirayı geçti diye. “Yuh, oha be bu nasıl fiyat dede görüyor musun yakında benzin alamaz hale geleceğiz” demiştim. Hatta önceki yazılarımı bulabilen varsa aranızda, bu konuda yazdığım yazıyı da inceleyebilir…

Ta o zamanlar demişim ki “işe, okula giderken benzin alamayacağınız için yürüyün ya da bisiklet alın daha karlı çıkarsınız”… Resmen geleceği görmüşüm de haberim yokmuş! Lakin artık tavsiyem bisiklet değil, eşek. Evet, eşek. Neden şaşırıyorsunuz ki önceden at arabaları, kağnılar, eşekler ile ulaşım sağlanıyordu.

Fakat benzinden de evvel araba almak gerekiyor. Yurt dışında 20 bin Dolar ya da 25 bin Euro olan arabalar gelin görün ki Türkiye’de en az 200-300 bin liradan başlıyor. Vergiler aldı başını gidiyor, faizler deseniz aynı şekilde. Enflasyon zaten artık alışılmış bir durum haline geldi. E şimdi eşek almayıp ne yapalım?

Sahibinden sitesinde araştırma yaptım biraz. 750 liradan başlayan fiyatlarla bir eşek sahibi olabiliyorsunuz. Bizler böyle eşek olmaya devam edersek, anca eşeğe bineriz demek istemiyorum ama durum bu, hal bu…

Zamanında Fransız bir çiftin dünya turu haberini de okumuştum. Eşek ve katırla dünya turuna çıkıp, İstanbul Boğaz Köprüsünden geçememişlerdi. Lakin burada dikkat etmeniz gereken nokta bu değil. Eşek ve katırla dünya turu diyorum. Yani eşekle bırakın şehirler arası seyahat etmeyi, kıtalar arası bile yolculuk yapabilirsiniz.

Benzin fiyatları 6.5 liraya yaklaşmışken arabası olan vatandaşlara gerçekten çok üzülüyorum. Sen kalk bir araba al altına, allem et kallem et o araba için bilmem kaç yıl mücadele et para biriktir, kredi çek, onu yap bunu yap, sonra gel de arabana bineme… Olacak iş mi bu şimdi?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.