Berat Albayrak Açıkladı! 3 Kamu Bankasından 3 Sektöre 30 Milyar TL Destek!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından İVME Finansman Paketi açıklandı.

Bankalar Hangi Sektörlere Kredi Sağlayacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı İVME (İleri Verimli Milli Endüstri) Finansman Paketi kapsamında 3 kamu bankası tarafından 3 farklı sektöre toplam 30 milyar lira tutarında finansman sağlanacak. Berat Albayrak bu sektörlerin hammadde ve ara ürün imalatı sektörü, makine imalatı sektörü ve tarım sektörü olduğunu söyledi. 3 kamu bankası bu sektörlere finansman desteği vererek gelişimlerini sağlayacak. Sektörler belirlenirken dört temel özelliği barındırmalarına dikkat edildiğini söyleyen Berat Albayrak, bu özelliklerin ithalat hacminin yüksekliği, dış ticaret açığı veriyor olması, istihdama yüksek oranda katkı sağlaması ve ihracat potansiyelinin yüksekliği olduğunu söyledi.

Hammadde ve Ara Ürün Üretimi Kredilerin Özellikleri

İVME Finansman Paketi’nin bankların ürün odaklı finansman sağlaması yönünde tasarlandığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, üç kamu bankası tarafından bu üç sektörün 2019 yılı sonuna kadar 30 milyar lira finansmanlarla destekleneceğini, hammadde ve ara ürün üretiminde sağlanacak kredilerin 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz olacağını, 10 yıla varan vadelerde ve 150 milyon liraya kadar yatırım kredisi sağlanacağını söyledi.

Tarım Alanındaki Kredilerin Özellikleri

Berat Albayrak tarım alanında kamu bankaları tarafından sağlanacak olan kredilerin seracılık alanı için verilecek işletme kredisinin 14 ay vadesinin olacağını, yatırım kredisinin vadesinin 84 ay olacağını, seracılık harici tarım faaliyetleri için işletme kredilerinin 12 ay vade, yatırım kredilerinin de 60 ay vadeye sahip olacağını belirtti.

İVME Finansman Paketi’nin Özellikleri

İVME Finansman Paketi ile 4 temel özelliğe sahip sektörlere kredi sağlanacak. Paketin amacı yerli üretimin artırılarak, Türk sanayi sektörünün teknik alt yapısının geliştirilmesi olarak açıklandı. 2019 yılının sonuna kadar kamu bankaları ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmalara 30 milyar lira toplamında kredi sağlayacak. Yatırım kredileri 2 yıl anapara geri ödemesiz ve en uzun 10 yıl vadeli, en yüksek 150 milyon lira tutarda olacak. Bankalar bütün kredi paketlerinde 2 ayrı seçenek sunacaklar. Bunlar yatırım kredisi ve işletme kredisi olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu