Bilgisayar Başında Çalışanlar İçin Boyun Sarkması Tehlikesi!

Modern çalışma düzeninin benimsenmesi ile birlikte ofiste bilgisayar başında çalışan kişi sayısının giderek arttığı biliniyor. Bilgisayar başında çalışmak çoğu zaman pek çok kişiye konforlu geliyor. Ancak kendi içerisinde çeşitli dezavantajlarının olduğunun bilinmesi gerekiyor. Sürekli hareketsiz bir yaşam şeklinin ortaya çıkması kilo alımını desteklediği gibi çeşitli hastalıkların tetiklenmesini sağlıyor. Bu açıdan son derece riskli olduğu söylenebilir. Ayrıca yanlış oturma şeklinin benimsenmesi duruş bozuklukları ile birlikte vücutta bazı deformelerin oluşmasına neden oluyor.

Bu deformeler arasında en çok etkilenen bölge boyun bölgesi olarak ifade ediliyor. İnsan vücudu üzerinde bir değerlendirme yapıldığı zaman en hassas bölgelerin başında boyun bölgesi gelmektedir. Yaşlanmayla doğru orantılı olarak boyun bölgesinde bazı sarkmalar ve şekil bozuklukları meydana gelebilir. Ancak boyun sarkmalarını sadece yaşa bağlamak doğru olmayacaktır. Bazı yanlış alışkanlıkların sonucu olarak da değerlendirilebilir. Özellikle dış görünüşe ayrı bir özen gösteren ve önem gösteren kadınların en çok şikayet ettikleri durumların başında boyun sarkması gelmektedir. Boyun sarkması genel olarak boyun bölgesinin esnekliğini ve gerginliğini kaybetmesi olarak ifade edilebilir. Bazı cerrahi uygulamalar ile kontrol altına alınabilir.

Boyun Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Boyun sarkması denildiği zaman pek çok sebep sayabiliriz. Tek bir nedene dayandırmak pek mümkün olmayacaktır. Genellikle yaşa bağlı olarak gelişir. Vücudun elastik yapısını kaybetmesinin ardından sarkmaların meydana geldiği ifade edilmektedir. Ancak başka sebepler de boyun sarkmalarının ortaya çıkması açısından son derece etkilidir. Özellikle bilgisayar başında çalışıp gün boyu yanlış bir oturma pozisyonu benimseyen kişiler için süreç son derece tehlikelidir. Günümüzde bu sebepten dolayı genç kişilerde de boyun sarkmalarının görüldüğü ifade edilmektedir. Düzensiz bir yaşam tarzının benimsenmesi beslenmeye dikkat etmemek ve kısacası sağlıksız bir yaşamın ortaya çıkması boyun sarkmalarını tetikleyen durumların başında gelmektedir.

Özellikle bilgisayar başında saatlerce çalışmak zorunda kalıp duruş bozuklukları bulunan kişilerin sarkma eğilimi içerisinde oldukları ifade edilmektedir. Boyun sarkmalarını en az seviyeye indirmek ve daha uzun süreler daha gergin bir cilt ile yaşamak için bazı önlemler alınabilir.

Boyun Sarkmasını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Boyun sarkmasını engellemek için kilo kontrolü son derece önemlidir. Özellikle sürekli olarak kilo alıp veren kişilerde cildin elastik yapısı bir süre sonra kaybolacaktır ve sarkmalar hızlanacaktır. Çalışırken başın fazla eğilmesi boyun bölgesine binen yük miktarının artmasından dolayı boyun sarkmalarını tetikleyecektir. Özellikle çalışırken duruş bozukluğu bulunan kişiler risk grubu açısından ilk sırayı oluşturmaktadır.

Boyun sarkmaları görüntü açısından kişileri daha yaşlı gösterdiği için pek çok kişi tarafından korkulmaktadır. Hoş bir görüntü ortaya çıkmaz. Eğer durumun başındaysanız doğal yollarla süreci yönetebilirsiniz. Ancak sarkma ilerlemişse bu durumda ameliyat seçeneğini düşünebilirsiniz.

Boyun sarkmalarını engellemek ve en az seviyeye indirmek için boyun masajı yapmak etkili bir yöntem olabilir. Mümkün olduğunca yatarken sırt üstü yatmak hem boyun bölgesinin hem de yüz bölgesinin kırışmasını engelleyecektir. Çalışırken özellikle dik durmaya çalışmak sürecin engellenmesi açısından son derece önemlidir.

Özellikle doğal yağlar boyun bölgesine yapılacak olan masajlarla birlikte son derece etkili sonuçlar doğurabilir. Bunu zeytinyağı yardımı ile de yapmak son derece önemlidir. Düzenli olarak masaj işlemlerinin tekrarlanması kırışıklıkların açılması ve boyun sarkmalarının  engellenmesi açısından son derece önemlidir. Boyun sarkması ileri seviyede olan  kişiler için cerrahi yöntemlerle germe işlemi yapılmaktadır. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam sürecin olumlu etkilenmesi açısından son derece önemlidir.

Kapalı