Bilgisayar Başında Çalışmak Parmaklara Zarar Veriyor

Günümüz yaşam şartları içerisinde akıllı telefon ve bilgisayar kullanımı giderek artmaya başladı. Modern çalışma düzeninin giderek artması masa başı bilgisayar başı çalışma sisteminin gündeme gelmesine neden oldu. Bilgisayar başında çalışmanın pek çok kişi tarafından son derece konforlu olduğu düşünülüyor. Ancak bu durum sanıldığı gibi ilerlemiyor. Teknolojik ürünlerin kullanımı bir süre sonra kişileri fiziksel ve ruhsal anlamda zorlamaya başlamaktadır. Teknolojinin doğru kullanımı faydalı olduğu gibi yanlış kullanımı kişilere sağlık açısından da çeşitli zararlar verebilir.

Son yıllarda masa başı çalışanların çeşitli şikayetleri gündeme gelmeye başladı. Özellikle parmaklarda ve ellerde bazı kasılmalar, ağrılar gündeme geldiği için durum daha riskli olarak ifade edilebiliyor.

Günümüzde En Çok Gençler Etkileniyor

Teknoloji ile daha yakından ilgili olan gençler teknolojik ürün kullanımına bağlı olarak çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Tekrar eden hareketler bir süre sonra eklemlere, kaslara, tendonlara baskı uygulanmasına neden olmaktadır. Ofis ortamında bilgisayarda yazı yazan kişiler, günlük yaşantılarında akıllı telefonla olan ilişkilerini devam ettirdikleri süre boyunca ellerine daha fazla yük bindirmiş oluyorlar. Özellikle akıllı telefon ve bilgisayar kullanımına bağlı olarak ellerde ve baş parmaklarda ciddi sorunların meydana geldiği tespit edildi.

Parmak Ağrılarını Hafife Almayın!

Parmakların bilgisayar ve akıllı telefon kullanımına bağlı olarak sürekli hareket halinde olması ve zorlanması sonucunda doğal olmayan duruşlar meydana gelebilir. bir süre sonra tendonların zorlandığı tespit edilmektedir. Bununla birlikte tendonlarda kalınlaşmalar ve parmak hareketlerinin kısıtlanması ortaya çıkabilir. Parmakların aşırı kullanılması sırasında son yıllarda kişilerin en çok başparmak ağrılarından şikayetçi oldukları görülmektedir.

Fazla harekete bağlı olarak parmakların zarar görmesi halinde bir süre sonra parmaklarda kitlenme takılma ya da ciddi ağrılar meydana gelmektedir. Bu tür ağrılara ve şikayetlere zamanında müdahale edilmediği takdirde parmakların kullanımı ilerleyen dönemlerde kısıtlanabilir. Ancak erken müdahale edildiği zaman sorunlar hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Hastalık Tedavisinde Cerrahi Müdahale Gerekebilir

Bilgisayar başında sürekli zaman geçirmek bir süre sonra el bileği ve özellikle başparmaklarda ağrılara sebep oluyor. Bu zorlanma süreci tıp dilinde De-Quervain hastalığı olarak isimlendiriliyor. Başparmakta meydana gelen ağrılar bir süre sonra ciddi ağrılara neden oluyor. Sebep olarak aşırı akıllı telefon ve bilgisayar kullanımı olarak ifade ediliyor. Tendonların sıkışmasına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Genellikle cerrahi müdahaleler sonucunda sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Teknolojik araçların sıklıkla kullanımı sadece parmakları ve el bileğini değil aynı zamanda dirsekleri de etkiliyor. Karpal Tunel Sendromu ismi verilen hastalık dirsek bölgesinde bulunan sinirlerin sıkışmasına neden olmaktadır. Telefon başında sürekli konuşmak zorunda kalan kişilerin dirseklerini duruş bozukluklarına bağlı olarak 90 dereceden fazla bükmüş olmaları ya da aynı pozisyonda sürekli olarak bilgisayar kullanımı sinirlerde sıkışmaya neden olur. dirseklere kadar olan bölgede çeşitli ödemler meydana gelebilir. Böylece şekil bozuklukları da ortaya çıkar. Zaman içerisinde ciddi anlamda ağrılar, uyuşma hisleri ortaya çıkabilir. Bu rahatsız edici durumu ortadan kaldırmak için çalışırken oturma pozisyonlarına dikkat etmek gerekir. Zaman zaman pozisyonun değiştirilmesi ve mola verilmesi son derece önemlidir.

Masa başı bilgisayar ile çalışmak her zaman çok konforlu bir süreç olmamakla birlikte çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple zaman zaman mola vermek, egzersizlere dikkat etmek ve en ufak şikayetlerin ardından doktora başvurmak son derece önemlidir.

Kapalı