Bin 800 Liralık Telefonu 3 Bin Liradan Satmak

Yaklaşık 6-7 aydır, bozulan telefonum için telefon piyasasında araştırma yapıyorum. Nereden alsam daha ucuza gelir? Neresi bana daha az taksitlendirme üzerinden faiz kitler diye bir oraya bir buraya bakıyorum.

6-7 aydır verdiğim mücadeleye, hem dolar hem de ÖTV zammı ambargo koydu resmen. Sen alsan ne olur, almasan ne olur demek gibi oldu. Bugün yine telefon fiyatlarına baktım alayım diye, Samsung A8, 24 aylık taahhüt sözünüze ayda 200 lirayla 4 bin 800 lira olmuş.

Bin 800 Liralık Telefonu 3 Bin Liradan Satmak

En başlarda Huawei’nin P20 Lite modelini istiyorum ki halen daha gönlümde yatan model odur. İki ay önce telefonu satın almak için Biga’da bulunan HYS Mağazası’na gittim. Elden taksitle, senetli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlayan bir yer. İzmir’de de bu tür mağazalar mevcut. En bilindik olanı hatta Özşanal…

Her neyse, gel gelelim 12 ay taksitle bin 800 lira olan telefonun geri ödemesinin ne kadar olacağını sordum 3 bin 200 lira dediler. Kalsın dedim, o kadar da enayi değiliz sonuçta…

12 Aylık Ev Kiram

Şu an oturduğum evin kirası oldukça ucuz biliyorum, 500 lira. Fakat 12 aylık ev kira bedelim kadar telefon modelleri hatta ve hatta 2 yıllık kira bedelim kadar olan telefon modelleri bulunuyor artık. Örneğin Iphone markasının son çıkardığı modeller 13 bin liradan başlıyor. ÖTV zammı ile birlikte bu telefonlar 15 bin lira oldu.

Bundan 2 yıl kadar evvel tüp mide ameliyatımı 12 bin liraya oldum. Geçtiğimiz hafta olduğum liposuction ameliyatını 7 bin liraya oldum. Yani demek istediğim, ameliyat olduğum ücrete yeni bir telefon alabiliyorum. Üstelik oldukça kaliteli ve son moda olan telefonlar…

AliExpress

Kuzenim İstanbul’da yaşıyor. Bugün görüntülü bir şekilde sohbet ederken bana aldığı peruktan bahsetti. Peruğun yurt dışı fiyatı 29 dolar, kuzenimin ödediği fiyat 300 lira. Yurt dışındaki bir insan doğal saç olan bir peruğu 29 dolardan satın alabiliyorken, Türkiye’deki bir insan aynı peruğu, 300 liralık bir fiyat üzerinden satın alıyor. Neden?

Çünkü dolar 6,24 lira. Çünkü belediye seçimleri için geçersizlik kararı çıktı. Çünkü YSK, seçimlerin tekrardan yapılması için 23 Haziran tarihini belirledi.

Türkiye Trajikomik Bir Ülke

Yurt dışından nasıl göründüğümüzü hiç merak etmiş miydiniz? Gülünç bir durumdayız… İnsanlar, bir belediye seçiminde bile yaşanan usulsüzlüklerden ve anlaşmazlıklardan ötürü bizleri eleştirmeye devam ediyor.

Üstelik seçimlere itiraz edenler için ağır eleştirilerde bulunuluyor. Bununla birlikte insanlar, Türkiye için “trajikomik bir ülke” yorumunu yapıyor.

Bunları nereden mi biliyorum? Biraz yabancı dil, biraz yabancı kaynaklar, biraz sosyal medya…

Ah, sevgili okurum ah… İnanın gelecekten artık çok korkuyorum. Geleceğim ne olacak bilmiyorum. Daha önce defalarca dolar tahmini yapmıştım sizlere. Bir tahminimi daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ramazan ayının bitimine kadar dolar 7’ye yaklaşan bir rakam olacak. 1 Haziran’dan sonra da dolar 7 lirayı geçecek. Euro 8 liraya yaklaşmış olacak. Sterlinden bahsetmeye artık ne gücümüz yeter ne ağzımız zaten…

Yazık, çok yazık…

Kapalı