Bir Yılda Neler Oldu?

Bir yılı daha geride bıraktık. Acısıyla, tatlısıyla, belki kırgınlıklar belki mutluluklarla… Zaman geçti, 365 güne elveda dedik ve bu yıl, Türkiye ekonomisi açısından da oldukça zorlu, oldukça şaşırtan bir yıl oldu. Bu bir yıl içerisinde neler oldu hiç merak ettiniz mi?

Bu yıl, oğluna okul pantolonu alamadığı için “Çocuklarıma bakamıyorsam, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki” diyen bir baba, bunu dediği akşamın gecesinde intihar etti, kendisini astı.

Eşine parasının olmadığını dile getiremeyen adam “Pazara çıkalım” dendiğinde, kendisini evin banyosunda tüfekle vurarak intihar etti. İntihar ettikten sonra da cebinden 2,5 TL çıktığı görüldü.

Ekonomik kıtlık nedeniyle İstanbul’da yaşayan dört kardeş, siyanür ile intihar ettiğinde tarih 4 Kasım 2019’u göstermekteydi. Bu vakadan sonra siyanür ile ilgili ölümler arttı. Antalya’dan, İzmir’den, Çorum’dan ardı ardına siyanür ile yoksulluktan ötürü intihar eden vatandaşlar oldu.

Sözde Ezilmedi

Bu yıl asgari ücrete yaklaşık olarak 300 TL bir zam geldi. Yapılan açıklamalarda “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmedik” cümleleri yer aldı. Vatandaş enflasyona ezilmedi, enflasyon vatandaşı çiğnedi ve geçti. Fakat kimse bunu gün yüzüne çıkarmak istemedi.

Doğalgaz bir yıl içerisinde yüzde 70 oranında zamlandı. 2018 yılında 100 TL doğalgaz faturası ödeyen bir vatandaş, 2019 yılında en az 170 TL öder hale geldi. O da doğalgazı en düşük seviyede açıyor ise…

Elektriğe bir yılda yüzde 50 zam geldi. Geçtiğimiz yıla oranla elektrik yüzde 50 zamlanınca vatandaşlar evdeki ampulleri gevşetmeye başladı. Eskiden gevşetilmeyen ampuller, gevşetildi. Artık evlerde yalnızca misafir gelince sıkılan ampuller oluştu.

Benzine bir yıl içerisinde 15 defa zam geldi. 1 Ocak 2018 yılında 5 TL 61 kuruş olan benzin, bu yıl 7 TL 14 kuruşa çıktı. Bir yılda 2 TL’ye yakın zam alarak geçmiş yıllara göre rekor kırdı. Bu durum LPG için de aynı şekilde gerçekleşti. Bir yılda 8 defa zam geldi ama insanlar benzinin artışına hiçbir laf söylemedi.

Bir yılda en çok zamlanan ürünlerden biri de karpuz oldu… İnanır mısınız geçtiğimiz yıl 90 kuruşa aldığımız karpuz, bu yıl kilosu 4 TL’den sunuldu. Kimi yerlerde en düşük fiyat 2 TL idi. Lakin büyükşehirlerde kilosu 4 TL ve üzerindeydi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde bir adet domates 1 TL eder oldu. Bu da domatesin kilosunun 4 TL’ye ulaştığını, yeşil biberin kilosunun 8 TL olduğunu gösterdi. Patates ve soğana gelen zamlardan sonra da insanlar haftalık alışveriş yapmaya başladı. Çünkü eve meyve ve sebze girmesini bırakın, en gerekli olan patates ve soğan giremez olmuştu.

“Pazardan alışveriş yapalım” diyenlerin de beli büküldü. Artan fiyatlardan sonra pazarcılar ürünlerini satamaz hale geldi. İnsanlar da fiyatlara baktıkça bir şeyler almaktan vazgeçtiği için elini cebine daha zor atmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl kredi kartı ile yapılan işlem sayısında yüzde 11 artış görüldü ve ülkemizde 66 milyondan fazla kredi kartı kullanıldığı tespit edildi. Bu da bir kişinin en az üç tane kredi kartına sahip olduğunu ve kredi kartıyla da 72 milyar TL değerinde ödeme yapıldığını gösterdi. Yani insanlar, borç batağında yaşamakla meşguldü…