Bireysel Emeklilik Sisteminden Nakit Çekilebilecek!

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı açıklandı. Program çerçevesinde ortaya konan yenilikler Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında da yayınlandı. Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında son dönemlerde birtakım değişikliklerin yapılacağı belirtilmişti. Özellikle sistemin daha kullanılabilir olması için çeşitli kolaylıkların yapılması planlanıyordu. Yeni düzenlemelerin ardından bireysel emeklilikte otomatik katılım sistemi bir anlamda tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşecek. Bireysel emeklilik sistemine giriş yapan kişilere devlet tarafından verilen destekler, kişinin yaşına göre değişiklik gösterecek.

Yeni program Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından ortak bir şekilde hazırlandı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. 2020 yılı hedefleri arasında, Türkiye ekonomisinin büyümesi, istihdam edilmesi ve yatırımlar konusunda desteklenmesi amaçlanıyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Ne Gibi Değişiklikler Yapılacak?

Yeni programla birlikte, bireysel emeklilik otomatik katılım sistemi değişerek, tamamlayıcı emeklilik sistemine doğru dönüşecek. Daha önce sisteme girişlere aynı desteklerin verilmesi, adaletsizliklere neden olmuştu. Yeni sistemle birlikte, sisteme girenlerin yaşına bakılacak. Yaşa göre devlet tarafından verilen destekler de değişiklik gösterecek.

Bireysel emeklilik sisteminin eski dönemlerinde nakit çekme imkanı bulunmuyordu. Ancak yeni düzenlemelerin ardından evlilik, sağlık ve eğitim gibi geçerli sebeplerde sistemden çıkmaya gerek kalmadan, içeriden sorunsuz bir şekilde nakit çekilebilecek.

Bireysel emeklilikte, yeni düzenle birlikte gençlerin daha fazla desteklenmesi amaçlanıyor. Bu sebeple, gençlere verilen desteğin artırılması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı