Bireysel Kredilerde Artış Olduğu Açıklandı!

Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklana verilerden bireysel krediler toplamının yüzde 0.4 arttığı öğrenildi.

Bireysel Krediler 547 Milyar Lira Oldu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu yılın mart ayı sonu itibariyle TBB Risk Merkezi’ne üyeliği olan kuruluşların sağladıkları kredilere dair verileri açıkladı. Açıklamadan bankalar ve bankalar dışında olan finansal kuruluşlar tarafından sağlanan bireysel kredilerde 2018 yılının mart ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 0.4 oranında artış olduğu öğrenildi. Banka ve banka dışı finans kuruluşlarının bireysel müşterilerine kullandırdığı krediler 2019 – mart döneminde 547 milyar lira oldu.

Yüzde 40’ı İhtiyaç Kredilerinden Oluştu

Bu yılın mart ayında kullanılan bireysel kredilerin yüzde 40’lık bölümünü ihtiyaç kredileri oluşturdu. Toplam bireysel krediler içinde konut kredilerinin oranı yüzde 35 olurken, taşıt kredileri de yüzde 6’lı’ paya sahip oldu. Kredi kartlarının kullanım oranı ise bu dönemde yüzde 19 olarak açıklandı. Bireysel kredilerdeki sorunlu kredi olarak tabir edilen tahsili gecikmiş olanların oranında 2018 yılının üçüncü ayına göre 0.8 puanlık artış oldu ve yüzde 4.1 olarak kaydedildi.

31 Milyon Kişi Bireysel Ürün Kullanıyor

Takipteki krediler hariç olacak şekilde bireysel ürün kullanıcılarının sayısı mart ayında, geçen yılın mart ayına göre 700 bin artı ve 31 milyon kişiye ulaştı. Kişi başı ortalama kredi bakiyesinin 17.7 bin lira olduğu ortaya çıktı. Bu yılın mart ayında 106 bin kişi ilk kez kredi kullandı. KMH yani Kredili Mevduat Hesabı kullananların sayısı 73 bine çıkarken, ilk kez konut kredisi kullanan kişilerin sayısının 22 bin olduğu kayıtlara geçti.

Etiketler
Başa dön tuşu