Black Friday İndirimiyle Kazıklanmak mı? Almayayım!

Güzel bir güne merhaba deyin çünkü Black Friday indirimi tam olarak sona erdi! Uzun zamandır bu yazıyı yazmak için günleri sayıyordum ve işte bugün, o gün. Sizlere acımasız olacağım bu yazımda çünkü ne yazık ki hak ediyorsunuz…

Her ne kadar cinsiyet farkı yapmak istemesem de söz konusu indirim olduğunda kadınların hep bir adım önde olduğunu düşünürdüm. Hatta geçtiğimiz yıl bu mevsimlerde Tekirdağ’da iken Tekira AVM içerisindeki DeFacto mağazasına reklamdaki indirimle bir koşuşum ve üzüldüğüm an vardı ki… Kapıda 19.90 yazıp altında “başlayan fiyatlarla” ile minicik yazılan ibareyi göremeyince ve elime aldığım ilk üründe 80 liralık etiketi fark edince yaşadığım hüznü bilemezsiniz…

Eee, sütten ağzı bir kere yanan yoğurdu üfleyerek yer diye boşuna dememişler. DeFacto mağazasında yaşadığım o olay bana ibretlik bir ders olunca, “gerçek indirimleri” takip etmeye başladım. Black Friday gibi günlerde elbette indirimler gerçekleşiyor fakat buradaki püf nokta, pazar ve ürün araştırması yapmaktan geçiyor.

Gerçek İndirim Nasıl Oluyor?

Ürün pazarlaması yapan işletmeler, indirim yapılacak günleri veli nimet olarak görür. Çünkü bu günlerde ürünlerinin fiyatını arttırıp sanki indirim uygulamış gibi başlangıçtaki satış fiyatı ile müşterilerine pazarlayabilir. Nasıl mı?

Diyelim ki 100 TL’ye bir pantolon alacaksınız. Pantolonun yüzde 20 ile indirim ile 80 TL’ye düşmesi gerekirken o da ne? Yüzde 20 indirim ile pantolonun fiyatı 109.90 olmuş. Bir anda pantolonun fiyatı indirimin hemen öncesinde 119 TL’ye çıkartılmış ve sizlere 109.90’dan kargo bedava şeklinde satışa sunulmuş. “Kargo bedava” yazısı hepimizin içini gıdıklıyor değil mi? Bir tane ürün ya da pek çok ürün almanıza rağmen o kargo parasını vermemek hepimizin hoşuna gidiyor itiraf edelim… İşte işletmeler de tam olarak bizleri bu tür zaaflarımızdan ya da hassas noktalarımızdan vurarak indirim uyguluyor. Oysa yalandan ibaret bir indirim…

İndirim öncesinde mutlaka fiyat araştırması yapmanızı öneriyorum sizlere. Örneğin 25 ile 29 Kasım tarihleri arasında mermer görünümlü MDF zigonlar satın aldım 65 TL’ye. Daha önce olmak istediğimde bu ürünün fiyatı 83 TL idi. Aradaki fiyat farkını bildiğim ve gerçekten indirime girdiğini anladığım için ürünü hemen satın aldım. Normalde 52 TL’den satışa sunulan maskaramın fiyatı 16 TL’ye düştüğü için ikişer tane satın aldım.

Kazıklanmak yerine fiyat araştırması yaparsanız doğru bir şekilde indirimden faydalanabilirsiniz. Fakat fiyat araştırması yapmadan indirimin geldiğini duyan kişiler AVM’leri talan etti geçtiğimiz akşam. Türkiye’nin bir daha açlığın nirvanasını yaşadığını öğrendim. Bir Kanada’da yaşanan Black Firday indirimine bakıyorum, bir de ülkemdekine… İnanın utanıyorum. Herkes para yok diye ağlarken AVM içerisinde dükkanlara koşan insanlar parayı nereden buluyor sormak istiyorum!

İnsanlık dışı yapılan hareketler de cabası tabii… Bir başka insanı ezerek, iterek, elindeki ürünü almaya çalışarak saç saça baş başa kavga ederek ürünü satın almak neden? Unutuyorsunuz, bir kere indirime giren ürün bir daha girer. Bu pazarlamanın temel kuralıdır. O yüzden sevgili ülkemin insanları, savaşmayın!

Kapalı