BMO: FED’in Haziran’da Faiz İndirimi İhtimali Yüzde 33!

BMO stratejistleri tarafından yapılan açıklamada FED’in haziran ayında faizleri indirme ihtimalinin yüzde 33 olduğu belirtildi.

FED 25 Baz Puanlık İndirim Yapabilir

BMO kısa adıyla bilinen Bank of Montreal adlı Kanada bankasının stratejistleri ABD Merkez Bankası FED’in haziran ayındaki toplantısından çıkacak karar ile ilgili ön görüde bulundular. BMO stratejistleri ABD Merkez Bankası’nın haziran ayında faiz indirimi yapması ihtimalinin yüzde 33 olduğu yolunda fikir bildirdiler. Bu yüzde gerçekleşir ve FED faiz indirimine giderse 25 baz puanlık bir indirim yapılmasını beklediklerini de belirttiler.

Faiz İndirimi Olasılığı Tahmin Edilenden Daha Yüksek

Kanada’nın büyük bankaları arasında yer alan Bank of Montreal adına stratejistler Ben Jeffer ve Jon Hill tarafından bir not hazırlanarak yayımlandı. Notun konusu FED’in 17 – 18 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek olan toplantıda nasıl bir karar alacağı oldu. ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta düzenleyeceği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında gösterge faizini 25 baz puan indirme olasılığının aslında tahmin edilenden daha yüksek olduğuna dikkat çekildi. Stratejistler ABD’de enflasyon oranlarının düşük olmasının bunda etkili olacağı görüşünü savundular.

Piyasalar Faiz İndirimine Çok Tepki Göstermez

Bank of Montreal stratejistleri Jon Hill ve Ben Jeffer tarafından hazırlanan notta ayrıca 25 baz puan faiz indirimi ihtimalinin piyasalar tarafından yüzde 16 olarak tahmin ediliyor odluğunu, ancak bu ihtimalin daha fazla olduğunu, BMO olarak yüzde 33 olasılıkla faiz indirimi gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söylediler. Haziran ayında FED’in faiz indirimi yapmasına piyasaların büyük tepkiler göstermeyeceğini de belirttiler.

 

Kapalı