BNP Paribas ECB’den İki Faiz İndirimi Bekliyor!

BNP Paribas tarafından yayınlanan raporda Avrupa Merkez Bankası’nda beklenen faiz indiriminden bahsedildi.

BNP Paribas Faiz İndirimi Beklentilerini Bildirdi

Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te olan BNP Paribas adlı bankacılık ve finans kuruluşu tarafından bir rapor yayınlandı. BNP Paribas’ın yayınladığı raporda ECB kısa adıyla bilinen Avrupa Merkez Bankası ile ilgili faiz indirimi beklentilerine yer verildi. BNP Paribas, 2019 yılının sonuna kadar mevduat faizinin Avrupa Merkez Bankası tarafından iki kez indirilmesini beklediğini bildirdi.

ECB Eylül ve Ekim Aylarında Faiz İndirimi Yapacak

Fransa’da ve dünya genelinde bankacılık ve finans faaliyetleri yürüten kuruluş BNP Paribas, Avrupa Merkez Bankası’nın ilk faiz indirimini önümüzdeki eylül ayında yapmasını bekliyor. ECB tarafından yapılması beklenen ikinci faiz indirimi öngörüsünün ise ekim ayında olduğu belirtildi. BNP Paribas tarafından yayınlanan raporda Avrupa Merkez Bankası’nın eylül ayında 10 baz puan ve ekim ayında 10 baz puan değerinde faiz indirimi yapmasının beklendiği bildiriliyor. BNP Paribas’a göre ECB bu yılın sonuna kadar mevduat faizlerinde toplamda 2 kez indirim yapacak. 10’ar baz puan olacak bu indirimlerle Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizi yıl sonunda 20 baz puan aşağı çekilmiş olacak.

ECB 40 Milyar Euroluk Varlık Alımı Yapacak

BNP Paribas raporda ayrıca bazı değerlendirmelerde de bulundu. ECB’nin faiz indirimindeki amacının belirlenen enflasyon hedeflerine ulaşmayı başarmak olacağı, bu ihtimalin BNP Paribas tarafından göz önünde bulundurulduğu bilgisine yer verildi. Raporda ECB’nin bu yılın sonuna kadar 35 milyar – 40 milyar euro tutarında varlık alımı yapmasının da beklendiği, ancak bu varlık alımlarının aralık ayından sonra sona ereceği de belirtildi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı