BNP Paribas Kar Oranlarını Artırdı

Fransa’nın en büyük bankası olan BNP Paribas, yapılan çalışmalar neticesinde net kar oranını artırdı. Dördüncü çeyrekte yapılan değerlendirmeler sonrasında net kar oranının yüzde 28 oranında arttığı belirlendi.

Dördüncü çeyrek için yapılan değerlendirmeler sonrasında artan kar oranı ile birlikte bankanın net karı 1,85 milyar Euro olarak belirlendi. Bu dönem içerisinde gelirlerde de yüzde 12 civarında bir artış meydana geldi. Gelirler artış sonrasında 11,33 milyar Euro olarak belirlendi. Tahminlerde bulunan analistler 4. Çeyrek değerlendirmeleri için 1,85 milyar Euro net kar ve 10,95 milyar Euro gelir beklediklerini açıklamışlardı.

BNP Paribas Hakkında

Küresel bir bankacılık kurumu olan BNP Paribas, Paris merkezli olarak kurulmuştur. 2010 yılında yapılan değerlendirmeler sonrasında 3.1 trilyon dolardan yüksek varlıklarıyla birlikte dünyanın en büyük bankası olarak belirlenmiştir. 2000 yılında ilk olarak BNP Paribas, Banque Nationale de Paris ve Paribas’ın ortak çalışmaları sonucunda kurulmuştur. 2009 yılında Belçika bankası olan Fortis’in hisselerinin yüzde 75’lik kısmını satın almasının ardından Euro bölgesinin en büyük mevduata sahip bankası konumuna yükselmiştir. Çalışmalarıyla dikkat çeken bankanın kar oranını artırması dikkat çekti.