BOJ Başkanı: İhtiyaç Olursa Genişlemeye Gideriz!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda daha fazla parasal genişlemeye gidebileceklerini söyledi.

Finans Teşvikleri Sistem Üzerindeki Etkileri Önemli!

BOJ olarak kısaltılan Japonya Merkez Bankası’nın Başkanı Haruhiko Kuroda ihtiyaç olması durumunda daha çok parasal genişlemeye gidebileceklerini, fakat mevcut durumda Japonya Merkez Bankası’nın harekete geçmesine ihtiyaç olmadığını söyledi. Japonya Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklamada gerekmesi halinde finansal teşviklerin BOJ olarak sağlanabileceğini, fakat bu teşviklerin finans sistemi üzerindeki etkilerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

BOJ Daha Fazla Parasal Genişlemeye Gidebilir

Bir televizyon programına röportaj veren BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda Japon Merkez Bankası’nın piyasaların ihtiyaç duyması durumunda finansal destekte bulunabileceğini, fakat bu teşvikleri sağlarken piyasalar üzerindeki etkilerinin de iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Haruhiko Kuroda Japonya’nın 2019 yılı sonu için belirlediği yüzde 2 oranındaki enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydedilmesi halinde BOJ tarafından daha fazla parasal genişlemeye gidilebileceğini de ifade etti. Japonya ekonomisinin şu anki görünümünün gayet sağlıklı olduğunu da belirten BOJ Başkanı Kuroda bugün itibariyle bu tarz bir genişlemeye gitmek için harekete geçmeye ihtiyaç olmadığını da söyledi.

BOJ’un Para Politikası Hedeflerinden Bahsetti

Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda kendisine sorulan BOJ tarafından önemli bir adım atılıp atılmayacağı ile ilgili soruyu cevapladı. Başkan Kuroda bu soruya şu anda böyle bir adıma gerek olmadığı şeklinde cevap verdi. BOJ’un önündeki para politikası seçeneklerinin 10 yıl vadeli devlet tahvili faizlerini düşürmek, parasal tabanı artırmak, eksi yüzde 0.1 olan negatif faizi daha da aşağıya indirmek ve varlıklardaki alımları artırmak olarak sıraladı.

Kapalı