Bundesbank Alternatif Ödeme Sistemlerini Öne Sürdü

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz tarafından yeni bir çağrı yapıldı. Alman ve Avrupa bankaları için nakitsiz yapılan ödemelerde kullanılmak üzere tek bir ödeme sistemi üzerinden çalışmanın önemi vurgulandı. Bu çağrı ile birlikte yeni bir ödeme planı gün yüzüne çıkarılmış oldu.

Euro Finans Haftası çerçevesinde geçtiğimiz günlerde Frankfurt’ta bir konferans düzenlendi. Bu konferans çerçevesinde Avrupa Ödeme Çözümleri konusunda da bir değerlendirme yapıldığı açıklandı. Son dönemlerde dijital platformlar çerçevesinde ödeme pazarı içerisinde de bankaların ve ödeme sistemi sağlayıcılarının aralarında bir değişiklik meydana geldi. Teknoloji şirketlerinin özellikle dijital ödeme konusunda son derece istekli ve başarılı olduğu ifade edildi.

Son dönemlerde Avrupa’dan gelecek olan 20 bankanın tüm nakit haricinde yapılacak olan ödemeler için yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalıştığı bir kez daha hatırlatıldı. Bu konuda yaptığı açıklamalarda Balz, ‘Yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışmaya devam edilmeli. Yeni Avrupa ödeme sistemi içerisinde mevcut ödeme çözümlerinden daha iyi noktada olması gerekiyor. Bu konuda sürdürülebilir bir iş modeli geliştirilmeli. Bizde bunun üzerine çalışıyoruz. Apple, Google, Paypal ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri düşünüldüğü zaman, müşterilerle ilişkiler kurulduğu zaman daha fazla pay alınıyor. Bankalarda bu süreçte sadece ödeme işlemcileri olarak belirleniyor. Bundesbank olarak bu durumu görmezden gelmek istemiyoruz’ dedi. Yeni ödeme sistemi çağrısı yapılmasının ardından kısa süre sonra çalışmalara başlanması bekleniyor.

Kapalı