a

C Vitamini Deposu Mandalinayı Tüketmeniz İçin 6 Neden!

C Vitamini Deposu Mandalinayı Tüketmeniz İçin 6 Neden!
0

BEĞENDİM

Kış aylarının vazgeçilmezi olarak bilinen ve hem tadı hem de faydaları ile pek çok kişinin dört gözle beklediği mandalina turunçgil sınıfında bulunmaktadır. Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Özellikle ülkemizde mandalina yetiştiriciliği dendiği zaman Antalya akla geliyor. Mandalinanın içerisinde bulunan C vitamini özellikle vücut için son derece faydalı. C vitaminin bağışıklık sistemi için son derece önemli olduğu biliniyor. Kış aylarında en çok karşılaştığımız hastalıkların başında gribal enfeksiyonlar geliyor. Mandalina tüketimi ile birlikte pek çok gribal hastalıklara karşı doğal yoldan önlem alabilirsiniz.

Uzmanlar c vitamini deposu olan mandalinanın özellikle çocuklara bol miktarda verilmesini ve herhangi bir zararının olmadığını dile getirdiler. Mandalinanın faydaları nelerdir?

Kansere Karşı Mandalina Tüketin

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında mandalina içerisinde bulunan vitaminlerin karaciğer kanserine karşı son derece etkili olduğu tespit edildi. Özellikle içerisinde bulunan C vitaminin yanı sıra be ceta cryptoxanthin içeriğinin karaciğer kanserine karşı olumlu etkilerinin olduğu ifade edildi.

Adeta C vitamini deposu olması sebebiyle yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde sürekli tüketilen mandalinanın karaciğer kanserine yakalanma riskini ciddi oranlarda azalttığı öğrenildi. Kanserden korunmak isteyenlerin kış aylarında mandalinayı hayatlarından çıkarmamaları öneriliyor.

C Vitamini Eksikliğinizi Giderin

Meyveler arasında C vitamini bakımından en zengin olanı mandalinadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından C vitamini eksikliğinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Vücut direncinin artırılması özellikle zorlu kış aylarında hastalığa yakalanma olasılığını azaltıyor. Kış aylarında görülen pek çok hastalık konusunda C vitamini desteği almak sürecin daha rahat atlatılmasını sağlayabilir.

Soğuk Algınlığını Mandalina İle Yenin

kış aylarında üşümeye bağlı olarak burun akıntısı, öksürük, yüksek ateş gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlar soğuk algınlığı olarak dile getiriliyor. Soğuk algınlığı ile mücadele edebilmek için C vitamini tüketebilirsiniz. Her akşam tüketeceğiniz mandalina sizi soğuk algınlığına karşı koruyabilir ya da hastalığın çok daha hafif belirtilerle atlatılmasını sağlayabilir.

Kolestrolü Düzenliyor

Yaş ilerledikçe artan kolestrol sorununa mandalina tüketerek en doğru desteği verebilirsiniz. Kötü kolestrolün yükselmesi damar hastalıklarına sebep olacağı gibi mandalina tüketmenin kötü kolestrolü düşürdüğü ve iyi kolestrolü yükseldiğini söyleyebiliriz. Kalp sağlığını ve damar tıkanıklığını engellemek için sağlıklı beslenme listenize mutlaka mandalinayı almanız gerekmektedir.

Kilo Vermek İsteyenler Mutlaka Mandalina Tüketsinler

Mandalinanın içerisinde bol miktarda lif bulunuyor. Bu lifler kilo verme sürecine olumlu katkı sağlıyorlar. Midenin yenilenmesini ve tok tutulmasını sağladığı için ara öğünlere eklenecek mandalina açlık süresini kısaltabilir.

Kilo vermenin yanı sıra bol posalı bir meyve olduğu için sindirim açısından son derece faydalı. Tüketildiği andan itibaren bağırsak faaliyetlerini yeniden düzenliyor. Böylece vücutta daha fazla tutulmasının bir anlamı olmayan dışkıların kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlıyor. Kış aylarının mucizevi meyvesi olarak tanımlanıyor. Yaz boyunca pek çok kişi tarafından bu lezzetli meyvenin marketlere ve pazarlara gelmesi büyük heyecanla bekleniyor.

Cilt Sağlığınızı Mandalinaya Borçlu Olabilirsiniz

C vitamini cildin sağlıklı, elastik ve parlak görünümü açısından son derece önemlidir. Pek çok kozmetik ürünün içerisinde daha sağlıklı bir görünüm için C vitamini bulunmaktadır. Bu vitamini dışarıdan almak yerine mandalina tüketerek içeriden almak çok daha etkili olacaktır.

Cildi güneşten korumak için mandalinanın faydaları son derece fazladır. Güneş ışığının zararları her fırsatta uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Cildin parlaklığını, doğal rengini ve elastiyetini kaybetmesi açısından güneşin zararları konusunda hepimiz bilinçlendik. Bol bol mandalina tüketerek cildin bariyer görevi gören yapısını daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Böylece daha parlak ve daha sağlıklı bir cilde vücudunuzu içten besleyerek sahip olabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.