a

Çalışan Hamile Kadınların Yemesi Gereken 4 Sebze

Çalışan Hamile Kadınların Yemesi Gereken 4 Sebze
0

BEĞENDİM

Hamilelik gibi uzun bir süreç içerisinde bebeğin doğru ve eksiksiz gelişimi için beslenmenin yeri çok nemlidir. Anne adayının kendi vücudunun ihtiyaçları dışında ikinci bir canlının vücudu içinde güç toplaması ve bunun için bağışıklığını güçlendirmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerekir. Anne adayları çoğu zaman fazla yemek yemenin bebeklerini beslediğini düşünürler ve bunun üzerine gereksiz kilo alımını hızlandırırlar. Hamilelik süresince fazla kilo almak sağlıklı bir hamileliğin göstergesi olmadığı gibi tam tersi sağlıksız bir sürecin başlangıcı hakkında sinyaller veriyor.

Bebeğin ve annenin ihtiyacı olan besin değeri yüksek olan besinlerin tüketilmemesi halinde beslenmenin pek bir anlamı olmadığı gibi anne ve bebeğin hayatı sağlık açısından olumsuz etkilenebilir. Hamilelik süresince alınması gereken belli başlı besin grupları bulunmaktadır. Bu besin değerlerinin bulunduğu yiyecek listesinin anne adayları tarafından benimsenmesi gerekir. Peki nedir bu sebzeler?

Baklagiller Tüketmeyi İhmal Etmeyin

variety of legumes in bowls and glasses, arranged on kitchen table

Baklagiller grubu içerisinde yer alan nohut, fasulye, mercimek soya ve fıstık gibi besinlerden oluşan bu ürünler mucizevi özellikle taşıyorlar. Lif kaynağı bakımından son derece zengin olduğu için sindirimi düzenlemeye yardımcı olurlar. Kabızlık sorunu çeken hamile kadınlar özellikle çalışma hayatında bu sebeple ciddi sorunlar yaşayabilirler. Düzenli tüketilmesi halinde sindirim sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz.

Baklagiller içerisinde bulunan folik asit özellikle hamileliğin ilk aylarında bebeğin zihinsel gelişimi açısından son derece önemlidir. Folik asit eksikliği bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmesi açısından son derece önemlidir. Baklagiller içerisinde bulunan yüksek miktarlı folat bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı için enfeksiyon riskinin de en az seviyeye inmesini sağlıyor. Her hafta en az iki gün baklagiller tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Tatlı Patatesin Faydalarını Görmezden Gelmeyin

Tatlı patates son yıllarda market ve pazarlarda sık sık karşımıza çıkan bir lezzet olarak ifade ediliyor. İçeriğinde bulunan beta karoten maddesi vücuda alındıktan sonra A vitaminine dönülüyor. A vitamini ise hücre ve dokuların yenilenmesi, gelişmesi açısından son derece önemlidir.

Hamilelik sırasında özellikle kadınların büyük bir kısmında A vitamini eksikliği yaşandığı için bu eksikliğin doldurulması bekleniyor. Ancak A vitaminini hayvansal gıdalardan almak fazla toksit üretimini sağlıyor. Hayvansal gıdalar yerine baklagillerin baklagillerden almak son derece önemlidir.

Brokoli ve Yeşil Sebzeleri Hayatınızdan Çıkarmayın

Brokoli ve benzeri yeşil sebzelerin içerisinde hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan tüm besin ihtiyaçlarını karşıladığı söylenebilir. Lifli ürünlerin olması sebebiyle sindirimi kolaylaştırmak gibi özellikleri bulunur. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin olduğu gibi yeşil yapraklı sebzeler içerisinde genellikle C vitamini, K vitamini, A vitamini, kalsiyum, demir, folat ve potasyum bulunmaktadır.

Vücudun zararlı maddelerden arındırılması için gerekli olan antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin ve sindirim sisteminin geliştirilmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle hamilelik sırasında oluşan düşük riskini yeşil yapraklı bitkiler büyük oranda önlemektedir.

Pırasayı Sofralarınızdan Eksik Etmeyin

Bir kış sebzesi olan pırasanın içerisinde A, K vitaminleri ile suda eriyen C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Vücuda pek çok anlamda fayda sağlamaktadır. Hücre yapılanmasını ve gelişmesini sağladığı gibi bağışıklığın gelişmesi açısından da son derece önemlidir.

Hamilelikte ortaya çıkan aşırı gaz problemi pırasa ile ortadan kaldırabilirsiniz. Gaz problemini çözmek için pırasayı haşlayarak suyunu içip sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Pırasanın yemeğini yemekten hoşlanmayanlar soğan niyetine salatalarda kullanabilirler. Hamilelikte ortaya çıkan vitamin ve mineral eksiklerinin tamamlanması için haftada en az bir kere tüketilmesi öneriliyor. Besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük olduğu için gebelikte kilo aldırmayan doyurucu ve faydalı bir öğün olarak görülebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.