a

Çalışan Hamile Kadınların Yemesi Gereken 4 Meyve

Çalışan Hamile Kadınların Yemesi Gereken 4 Meyve
0

BEĞENDİM

Hamilelik kadınların yaşadığı en özel durumlardan birisidir. Bu süreçte hamileliği sağlıklı geçirmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve daha hassas olan vücudu zararlı olan her durumdan korumak için beslenmeye ayrı bir özen göstermek gerekmektedir. Hamilelik sırasında besin değeri olmayan gıdaların tüketilmesi kilo alımını desteklemekten başka bir işe yaramaz. Ancak besin değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi hem anne hem de bebek için son derece faydalıdır.

Besin değeri bakımından zengin olan meyvelerin tüketilmesi hem sağlıklı tatlı ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor hem de hamilelikte alınan ve aslında son derece zararlı olan fazla kiloların önünü kesmiş oluyor. Beslenmeye gereken önemin verilmesinin ardından sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek mümkündür.

Ancak alınan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi son derece önemli. Özellikle hamilelerin en çok sorun yaşadığı durumların başında kabızlık sorunu ortaya çıkıyor. Düzenli meyve tüketimi yaşanabilecek kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Meyve tüketimi sırasında mevsim meyvelerine dikkat etmek çok önemli.

Portakal Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan portakalların hamilelik aşamasında da son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bol miktarda su bulundurduğu için vücuda su katkısı sağlar. Folat bakımından zengin olduğu için özellikle bebek gelişimi için önemli olan beyin ve omurilik gelişimine katkı sağlar.

B vitamini bakımından son derece zengindir. Hücrede meydana gelen hasarların tedavi edilmesini sağlar. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılması için gerekli olan antioksidanı içerisinde bulundurur. Bilinmemekle birlikte demir içermektedir. Demir ise hamilelikte kadınlar için son derece önemlidir.

Mango Hamilelikte Çok Önemli!

C vitamini bakımından zengin bir meyve olan mango beslenme konusunda önemli bir kaynaktır. Bir orta boy mango tüketilmesi günlük vitamin dengesinin büyük bir kısmını karşıladığı için önemlidir. A vitamini bakımından da zengin olması sebebiyle vücudu desteklemektedir.

Doğum sırasında özellikle pek çok kadın A vitamini eksikliği yaşamaktadır. Bu sebeple bağışıklığın düşmesi, solunum yollarının enfeksiyon kapması ve vücutta pek çok komplikasyon oluşma riskini açığa çıkarmaktadır. Bu sorunları engellemek için meyve listesi içerisinde mangonun konulması gerekir.

Limon Bulantıları Engelliyor

Hamilelik sırasında hormonlara ve vücutta ortaya çıkan değişimlere bağlı olarak gelişen bulantı sorunu limon suyu içmek ya da limon dilimleri yemekle kontrol altına alınabilir. Ancak bulantıyı geçirmesinin yanı sıra daha pek çok faydası bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin olduğu için vitamin eksikliklerini tamamlayabilirsiniz. Hamilelikte yaşanan kabızlık sorununa karşı sindirim sisteminin harekete geçirilmesi ve uyarılması açısından zengindir. Diş minesini aşındırmak gibi bir kötü özelliği bulunduğu için limon tükettikten sonra mutlaka ağzınızı çalkalamanız önerilir.

Hamilelikte Muz Mutlaka Tüketin

Potasyum açısından son derece doğal bir kaynak olarak belirlenen muz içerisinde B-6 vitamini bulunuyor. C vitamini açısından zengin olduğu gibi yapısal olarak lifli bir üründür. Kabızlık sorununa karşı sindirim sisteminin hızlandırılmasını sağlar. Muzun içerisinde bulunan maddeler ile birlikte salgılanan hormonlar aynı zamanda yaşanabilecek stres, endişe ve kaygı bozukluğu gibi problemlerin giderilmesi açısından da son derece önemlidir. Demir oranı bakımından zengin olduğu için hamilelikte hem anne hem de bebek için son derece faydalıdır. Lifli bir gıda olmasından dolayı besleyici özelliği de son derece yüksektir. Çoğu zaman hamilelikte ciddi problemlere yol açan bulantı ve kusma gibi sorunlara karşı olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir. Hamilelikte meyve tüketimi pek çok olası hastalığın engellenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve koruma kalkanı görevi görmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.