a

Çalışan Hamilelerin Uyması Gereken 8 Altın Kural!

Çalışan Hamilelerin Uyması Gereken 8 Altın Kural!
0

BEĞENDİM

Çalışan hamilelerin sağlıklarına her zaman olduğundan çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Sağlık denince de akla ilk önce sağlıklı beslenme gelir. Halimeler ofis ortamında nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli gibi soruları yazının devamında cevaplamaya çalıştık.

Uzmanlar Anne Adaylarını Uyarıyor

Uzmanlar yaptıkları uyarılarda hamile beslenmesi ile ilgili bazı önemli noktalarla ilgili bilgiler vererek altın kural niteliğindeki detayları paylaşıyorlar. Uzmanların verdiği bilgilere göre anne adaylarının bu süreç boyunca düzensiz beslenmesi kendi sağlıklarını olduğu kadar bebeğin sağlığını da etkiliyor.

Aşırı Kilolu Bebeklerde Sağlık Sorunları

Yeteri kadar beslenmeyen hamilelerin bebeklerinin gelişimi olumsuz etkileniyor. Tam tersi olarak düşünüldüğünden gereğinden fazla yemek yemek de bebeklerde aşırı kilo ve beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını getiriyor.

Anne Adaylarına Tavsiyeler

Anne adaylarının çalışıyor olsalar dahi bu süreç boyunca doktorlarının tavsiye ettiği şekilde düzenli ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Çalışan anne adayları nasıl beslenmeli? Çalışan hamilelerin uyması gereken beslenme kuralları nelerdir? Yazının devamında…

Hamilelere Beslenme Önerileri

  • Hamileliğiniz boyunca günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Evde yapamasanız dahi işyerinde mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltınızı hamur işleriyle geçiştirmeyin. Peynir, süt, yumurta ile beslenin.
  • Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünleri de önemseyin. Ara öğünler kan şekerinizin düşmesini engeller. Sık ve azar azar yemek yemek en sağlıklı beslenme şeklidir.
  • Ara öğünlerde meyve, meyve suyu, süt, badem, ceviz, fındık gibi besinler tüketin. Bu gibi besinler sizin sağlığınız ve bebeğin gelişimi için önem taşır. Ancak kilo alımının önüne geçmek için miktarlarına dikkat edin.
  • Her gün ana öğünlerde mutlaka sebze tüketin. Sebzeler sağlıklı beslenmenin temel taşlarındandır. Sebzelerin pişirilme şekillerine de dikkat edin. Kızartılmış şekilde değil, az yağda, haşlama ya da buharda pişmiş sebze yemeklerini tercih edin.
  • Gereksiz kilo alımını engellemek için yemeklerinizde ekmek, unlu mamuller, makarna ve pilav tüketimini azaltın. Bunların yerine et, tavuk, balık ve baklagiller tüketin.
  • Hergün mutlaka süt içinde. Süt içmek istemiyorsanız süt ürünlerinden tüketin. Her öğünde 1 porsiyon yoğurt yiyin.
  • Protein alımınızı ihmal etmeyin. Proteinler bebeğinizin sağlığı için de çok önemlidir. Et, balık ve tavuğun yanı sıra yumurta ve baklagiller protein kaynaklarıdır.
  • Sıvı tüketimi her zaman olduğu gibi hamilelik döneminde de önemlidir. Kabızlık sorunu yaşamamak için günde en az 2 litre su tüketilmeli, her fırsatta sağlıklı sıvı içeceklere yönelmelidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.