Çalışanlar Dikkat! Ani Hava Değişimleri Sizi Hasta Edebilir!

Bahar aylarının geldiği şu günlerde ani hava değişiklikleri gündeme gelmeye başladı. Bazen yazdan kalma bir gün yaşarken bazen aniden bastıran soğuklar ve yağışlar kafaları karıştırabilir. Bu belirsizliğin bir süre daha devam etmesi beklenirken özellikle çalışma hayatı bulunan ve sabahları evden erken çıkıp akşam eve geç gelen pek çok kişi ciddi kafa karışıklıkları yaşıyor. Sabahları daha serin olan havalar öğleden sonra aniden ısınıyor. Bunun ardından yine aynı hızla havaların tekrar akşam saatlerinde soğuması kıyafet seçimi konusunda da çeşitli endişeleri beraberinde getiriyor.

Hava durumunda meydana gelen karmaşıklık sonrasında kişilerin bağışıklık sistemi olumsuz etkilenebileceği için enfeksiyona bağlı olan hastalıklar ortaya çıkabilir. Öğlen sıcak havada sıcağı hissedip terleyen bir kişi klimalı bir ortama maruz kaldığında ya da ani hava değişimleri ve soğukların ardından  vücut ısısını hızlı bir şekilde düşürmektedir. Ani hava değişikliklerinin yaşandığı bahar mevsimleri en çok hastalıkların yaşandığı dönem olarak ifade ediliyor.

En Çok Çalışanları Etkiliyor

Evde zaman geçirenler ve böylece hava durumunu daha kontrollü bir şekilde takip etme şansı olan kişilerin bu süreçten daha az etkilendikleri ortaya çıktı. Ancak aktif bir iş hayatı olan ve sabah erken saatlerde evden çıkıp akşam saatlerinde eve dönen kişilerin tam olarak gün içerisindeki değişimleri kontrol edememesi sebebiyle hastalandıkları belirlendi. Bu durum bir süre sonra iş hayatını ve iş hayatında gösterdikleri verimi de olumsuz etkiliyor.

Yapılan değerlendirmelere göre sağlıklı bir bağışıklık seviyesine sahip olan kişilerin hava değişimlerinden daha az etkilendikleri ortaya çıktı. Ancak hali hazırda kronik bazı hastalıkları ve metabolizmasını etkileyecek olumsuz sorunları olan kişilerin hava şikayetlerinden daha hızlı bir şekilde etkilendikleri belirlendi. Özellikle romatizmaya bağlı olarak eklem sorunu yaşayan kişilerin yağmurun yağacağını kemiklerinde meydana gelen ağrılardan öncesinde tahmin edebilecekleri belirlendi. Aniden yükselen sıcaklıklar karşısında yüksek tansiyonu olan kişilerin şiddetli sayılabilecek baş ağrıları çektikleri öğrenildi. Bu durumlardan daha az etkilenmek için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Bağışıklık sistemini kontrol altına almak ve güçlendirmek için sağlıklı bir yaşam benimsemek, sağlıklı bir şekilde beslenmek ve aynı zamanda vitamin ve mineral eksiklerini tamamlamak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak açısından son derece önemlidir.

Ani Hava Değişikliklerine Hazırlıklı Olmak Gerekiyor

Mevsim geçişlerinde ani hava değişikliklerinin yaşanacağının bilinmesi ve bu süreçte tedbirli davranılması son derece önemlidir. Alerjik hastalarda bu mevsim geçişleri çok daha ağır bir şekilde atlatılmaktadır. Özellikle alerjik rinit astımı olan kişilerin hava değişimleri çerçevesinde ani basınç, nem ve sıcaklık değişimleri sonrasında nefes almakta güçlük çektikleri, çeşitli krizlere girebilecekleri ve hayati risklerinin de bulunduğu ifade ediliyor.

Dengeli beslenmek ve düzenli bir uyku uyumak vücudun direncini yükseltecektir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyecek bazı vitamin destekleri alınabilir. Bu destekler bazı takviyelerle yardımıyla gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda sağlıklı besinler aracılığı ile de alınabilir. Kronik hastalığı olan kişilerin şikayetlerinde bir artış yaşanması halinde mutlaka uzman bir doktora başvurmaları gerekir. Böylece yaşanabilecek sorunların ortadan kaldırılması amaçlanır. Daha öncesinde önlem almak sürecin daha az hasarla atlatılmasını sağlar. Özellikle çalışanların kıyafet seçimi konusunda dikkatli olmaları gerekir. İnce ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Ancak evden çıkmadan önce yanlarına mutlaka ceket ve hırka almaları sabah ve akşam saatlerinde serin havalarda korunmalarını sağlayabilir.