Çalışanlar Dikkat! Az Uyumak Ömrü Kısaltıyor!

Günümüzde pek çok kişinin en çok şikayet ettiği durumların başında uyku sorunları geliyor. Yoğun çalışma temposunun artması, sosyal hayata vakit ayrılmak istenmesi ve özellikle büyük şehirlerde yollarda geçen süre pek çok kişinin uykuya ayırmış oldukları zamanın kısıtlanmasına neden oluyor. Bununla birlikte yoğun temponun getirdiği bazı stres ve sıkıntılar psikolojik ve fizyolojik anlamda kişileri olumsuz etkilediği için uyku problemleri ortaya çıkıyor. Uykuyla ilgili yaşanan problemlerin sürekli hale gelmesi bir süre sonra sağlığı olumsuz anlamda etkiliyor. Özellikle bu konuda inceleme yapılan uzmanlar uykunun aydınlık ortamla ters bir ilişkisi olduğunu ve aydınlık ortamlarda beyne uyku sinyallerinin verilmediği öğrenildi. Bu sebepten dolayı kısa süre içerisinde uykuya dalmak bir hayal halini alıyor.

Son yıllarda toplum olarak uyku problemini ciddi anlamda yaşıyoruz. Zaman dilimi, teknoloji ve hayat telaşının artması sebebiyle özellikle doğal uyku ritminin bozulduğu ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sorunların yanı sıra pek çok kişide görülmeye başlanan uyku apnesi sorunu ciddi bir artış göstermeye başladı. Bu sorunun gerekli önlemlerin alınmaması sebebiyle bir anlamda kronik hale gelerek sürekli bir durum olduğu tespit edildi.

Uyku Süresi Kişinin Genetiği İle İlgili

Yeterli uyku süresinin tam olarak ne kadar olacağı konusunda çeşitli fikirler yer alıyor. Ancak bu durum kişinin uykuya duymuş olduğu ihtiyaç çerçevesinde değişiklik gösteriyor. Yeni doğan bir bebek günde 16 ile 18 saatini uyuyarak geçirir. Bu genel anlamıyla fizyolojik gelişimi açısından son derece önemlidir ve bir ihtiyaç olarak değerlendirilebilir. Buna karşılık olarak yaş büyüdükçe kişilerin gece uykusu ihtiyaçları ve süreleri giderek kısalmaya başlamıştır. Uzmanlar ortalama olarak 6 ile 8 saat arasındaki uykunun yetişkinler için yeterli olabileceğini ifade ediyorlar. Bu durum kişilerin fiziksel ve ruhsal yapılarına göre değişiklik gösterebilir. Her insanın ihtiyaçlarının farklı olduğunu unutmamak gerekir.

Uyku Kalitesi Çok Uyumaktan Daha Önemli

Özellikle iş hayatında dinlenmiş kalkmak, sabahları zorlanmadan yataktan çıkmak ve gün içerisinde uyku problemine bağlı olarak yorgunluk yaşamamak son derece önemlidir. Ancak uzmanlar kişileri uyku kalitesi konusunda uyarıyor. Kişi ne kadar uzun uyursa uyusun bazen yataktan dinlenmemiş ve son derece yorgun bir biçimde çıkabilir. böyle durumlarda günlük aktivitelerini yerine getirmeleri çok daha zor bir hal alabilir.

Uyku kalitesi derin ve bölünmeden gerçekleştirilen bir uyku düzeni olarak tarif edilebilir. Ancak uyku sırasında sürekli olarak uyanan, kendisini derin uykuda hissetmeyen ve dış dünyaya karşı son derece hassas olan kişiler kalitesiz bir uyku ile güne başlayarak günün devamında çok zorlanabilirler. Saatler boyunca kesintili bir biçimde uyuyan kişilerle kısa ancak derin ve kaliteli bir uyku uyuyan kişilerin arasında büyük farklar bulunmaktadır. Sonuç olarak uyku süreci içerisinde tek başına sürecin belirlenmesi doğru bir tutum değildir. Kişi kaliteli uyku uyuduğu zaman kolaylıkla yataktan kalkabilir ve gün içerisinde hiç olmadığı kadar kendisini enerjik hissedebilir.

Özellikle çalışan kesimin en büyük problemi uyku problemdiri. Pek çok kişi kaliteli uyku uyuyamadığı için gün içerisinde kendisini işlerine veremiyor. Hal böyle olunca uzun vadede bakıldığı zaman çalışma performansı düşüyor. Başarı merdivenleri giderek kısalmaya başlıyor. Kişi kendisini sürekli olarak enerjiden yoksun yorgun hissettiği için bir süre sonra günlük hayatında da psikolojik olarak kendisini eksik hissetmeye başlıyor. Böyle durumlarda uzman desteği almak sorunun hızlı çözülmesi açısından son derece etkilidir.

Kapalı