Çalışanlar Dikkat! Para Sağlığınızı Bozuyor!

Çalışma hayatının daha aktif bir şekilde gerçekleşiyor olması genellikle pek çok kişinin para kazanma ve daha rahat şartlar altında yaşama isteğinden dolayı ortaya çıkıyor. Paranın günümüzde bir amaç değil araç olarak kullanılması yönünde uzmanlar tarafından çeşitli uyarılar yapılıyor. aksi takdirde parayı sürekli amaç haline getiren kişilerin psikolojik anlamda çeşitli zorluklar yaşadıkları ifade edilmiştir.

Günümüzde maddi sıkıntılar pek çok kişi tarafından aktif bir şekilde yaşanıyor. Mali durumda yaşanan sıkıntılar ise çözüm bulamayan kişiler için çeşitli psikolojik sorunları beraberinde getiriyor. Hatta sorunların ilerlemesi ile birlikte bu durum bir süre sonra kronik bir hale gelebiliyor. Yaşanan stres panik atak sendromunu tetiklediği için çoğu zaman maddiyat içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu konuda uzmanlar pek çok kişiyi uyarıyor. Son yıllarda maddi sıkıntılara bağlı artan panik ve stres hastalıklarının giderek yaygın hale geldiği belirlenmiş durumda.

Maddiyat Hastalıkları Tetikliyor!

Maddiyata bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar çerçevesinde bir süre sonra kişi bu durumu fazlasıyla kafaya taktığı takdirde panik atak seviyesi giderek yükselmeye başlıyor. Kişi anksiyete sorunları yaşamaya başlıyor. Bu durum vücudun stres durumunun kronik hale gelmesine neden oluyor. Bir süre sonra bu durumun ciddi anlamda kronik bir hale geldiğini söylemek mümkün.

Bilim insanları tarafından yapılan birtakım incelemelerin ardından ortak bir kanıya varılmış. Yüksek borcun ayn zamanda yüksek kan basıncına eşit olduğu yönünde bazı fikirler ortaya atılıyor. Araştırmaların kaynağı ise çok derin. Bu süreç içerisinde 8400 kişi üzerinde ciddi değerlendirmelerin yapıldığı ifade edilmiş. Bir süre sonra borç attıkça kan basıncı değerlerinde ciddi bir artış yaşandığı ifade ediliyor. Kan basıncının yükselmesi sadece psikolojik anlamda rahatsızlıklara neden olmuyor. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi ciddi sorunların da ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Genellikle psikolojik anlamda kişileri olumsuz etkilediği yönünde bazı yaygın inanışlar var. Ancak bu durum son derece yanlış. Fiziksel anlamda da pek çok hastalığın ortaya çıkabileceği ifade ediliyor. Mali konuların ardından ortaya çıkan stres durumu vücudun bağışıklık sistemini etkiliyor. Bu durumda metabolik hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Parayı Amaç Olarak Değil Araç Olarak Kullanın!

Finansal stres bir süre sonra kişilerin uyku düzenlerini ve kalitelerini olumsuz anlamda etkiliyor. Strese bağlı olarak meydana gelen uykusuzluk sorunu metabolizmayı da olumsuz anlamda etkilediği için pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Uykusuzluk sorununun baş göstermesi bir süre sonra çeşitli hastalıkları tetikliyor. Bunlar arasında diyabet, kalp hastalığı, obezite yer alıyor. Parasal sıkıntılar çok ilginç bir şekilde sindirim sorunlarına da sebep oluyor.

Uzmanlar mali sıkıntı içinde olan kişilere bol bol yürüyüş yapmalarını tembih ediyorlar. Yapılan en ilginç araştırma ise yüksek bir mali sıkıntı içine giren kişilerin zeka geriliği sorunu yaşamaları oldu. Beyin böyle durumlarda tam kapasite şeklinde çalışamadığı için pek çok sorunu beraberinde getiriyor

Böyle durumlarda parayı bir amaçtan daha çok araç haline taşımak son derece önemlidir. Uzmanlar kişilerin alabilecekleri bazı önlemlerin olduğunu ifade ediyorlar. Sağlıklı yaşamı benimsemek üzerine bol yürüyüş ve egzersiz yapmak sürecin daha hızlı atlatılması açısından önemlidir. Ayrıca çaresizlikle mücadelede sürekli olarak yemek bir süre sonra kilo ve hatta obezite sorunlarını beraberinde getireceği için daha ciddi bir ruhsal çöküşe neden olabilir.

Kapalı