a

Çalışanlar İçin Çok Çay Tüketmenin Zararları

Çalışanlar İçin Çok Çay Tüketmenin Zararları
0

BEĞENDİM

Türk kültürü için çay tüketmek son derece önemlidir. Sabah kahvaltısında başlayıp gün içerisinde ve hatta yemeklerden sonra keyif için tüketilen çayın pek çok faydası bulunuyor. Şekersiz ve gün içerisinde belirli miktarlarda tüketilen çayın sağlığa faydası olduğu gibi bu durum abartıldığı zaman ciddi sağlık problemlerine de yol açabilir. Türk toplumunda sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek çay olduğu için uzmanlar bu konuda önemli araştırmalar yapmışlar. Her gün bilinçsiz bir şekilde tüketilen çayın aslında pek çok olumsuz duruma yol açabileceği ifade ediliyor. Bu konuda bilinçlenmek adına çayın zararlarını birlikte inceleyebiliriz.

Aşırı çay tüketimi vücutta bazı sinyallerle kendisini gösterebilir. Bunlar arasında mide bulantısı, baş ağrısı, aşırı sinirlilik hali, çarpıntı hissi, uykusuzluk ve kansızlık gibi problemlere neden olabilir. Bu durumda çayın zararlarını göz önünde bulundurarak hareket etmek önemli olabilir. Özellikle ofis ortamında masa başı olarak çalışan kişilerin çayın zararları konusunda daha fazla etki altında kalabilirler.

İshale Neden Olabilir

Çayın içerisinde de belirli bir miktarda kafein bulunuyor. Günlük dozun üzerine çıkılması halinde kafein miktarı bir anlamda sindirim sistemini harekete geçiriyor. Böyle bir durumda sinir sistemi ile sindirim sistemi aynı anda harekete geçtiği zaman ishale neden olabilir. Özellikle ofis çalışanları için son derece riskli bir durum olarak değerlendirilebilir.

Midenizi Rahatsız Edebilir

Çayın içerisinde pek çok kişi tarafından bilinmese de de ciddi bir miktarda kafein bulunuyor. Kafein miktarının fazla olması ve bu miktarın mideye kadar ulaşmasının ardından midede tepkimelere sebep oluyor. Mide fazla kafein aldıktan sonra asit içeren bazı maddeler salgılamaya başlıyor. Bu maddelerin büyük kısmı ise mide tarafından dışarı atılamadığı için ciddi problemlere yol açabiliyor. Özellikle mideniz hassassa, ülser, gastrit gibi sağlık problemleriniz varsa çay tüketimini sınırlandırmalı ve hatta tüketimi kesmelisiniz.

Uykusuz Bırakabilir

Çayın fazla tüketimi genellikle pek çok çalışanda geceleri uykusuzluk sorununa neden oluyor. Uykusunu alamayan çalışanların ise gün içerisinde çalışma performanslarının ciddi anlamda düştüğünü görebilirsiniz. Çayın içerisinde bulunan kafein miktarı kahvenin içerisinde bulunan miktara göre düşük olduğu için pek ciddiye alınmıyor. Ancak gün içerisinde çok fazla tüketildiği için vücuda giren kafein oranı artıyor. Bu durumda imsomnia ismi verilen uykusuzluk sorununu beraberinde getiriyor. Uykusuzluk sorunu ile başa çıkmak ve deliksiz bir uyku çekebilmek için daha az çay tüketilmesi gerekiyor.

Sık Sık İdrara Çıkabilirsiniz

Her sıvı tüketiminde olduğu gibi gereğinden fazla çay tüketmekte birtakım idrar sorunlarına yol açabilir. Kafein özellikle kişilerde mesaneye baskı uyguladığı için bölgede bulunan kasların harekete geçmesine neden olur. Bu durum ise kişinin idrara çıkma isteğini ortaya çıkarır. Çalışma hayatında yoğun bir gün içerisinde bu durum daha büyük problemleri beraberinde getirebilir.

Dişlerin Sararmasını Sağlar

Her gün oldukça fazla çay tüketen kişilerin dişlerinde sararmalar meydana gelir. Bu sararmalar bir süre sonra diş minesi üzerinde yer ettiği için günlük temizlik ve fırçalama ile bir ilgisi olmamaktadır. Çay içtikten sonra bir bardak su içmek ve bu suyla ağızda bir gargara yapmak son derece önemlidir. Çay aynı zamanda kafein miktarından dolayı zaman içerisinde diş minesinin aşınmasına ve sararmasına neden olduğu için zararlıdır.

Çayın vücuda belirli miktarlarda faydası olduğu için tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir ancak her durumda olduğu gibi zararları da son derece fazladır. Bu konuda uzmanlar özellikle masa başı çalışıp gün içerisinde gereğinden fazla çay tüketen kişileri uyarıyorlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.