a

Çalışanlar İçin Ödemle Başa Çıkma Yolları

Çalışanlar İçin Ödemle Başa Çıkma Yolları
0

BEĞENDİM

Modern toplumlarda masa başı çalışma düzeninin ortaya çıkması beraberinde hareketsiz ve sağlıksız yaşamı da getirmeye başladı. Son yıllarda ofis ortamında çalışanların günlük yaşantıları içerisinde hareket kabiliyetleri giderek kısıtlandı. Böyle olunca vücutlarında sağlıklı olmayan birtakım değişiklikler ortaya çıkmaya başladı. Yapılan incelemelerde hücreler arasında sıvı hacminin artması ödem problemini ortaya çıkarıyor. Ancak pek çok kişinin ortak sorunu olduğu için uzmanlar çözüm yolları konusunda uyarıyorlar.

Ödem problemi vücut ağırlığının artması, çorapların ve yüzüklerin vücutta iz bırakması, yüz ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişkinlik ile ortaya çıkıyor. Bu durumda vücudunuzda su oranının fazla olduğu düşünülebilir. Ödemin önlenemez bir sorun olmadığını özellikle belirten uzmanlar ise kişilerin hayatlarında ufak değişiklikler yapmalarını istiyorlar. Böylece ödem oluşmasını engelleyebilir ya da oluşmuş olan ödemin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlayabilirsiniz. Peki ödeme karşı önlem almak için neler yapabiliriz?

Hareket Kabiliyetinizi Artırın

Ödemle başa çıkma konusunda en etkili durumların başında hareket ve egzersizler geliyor. Lenf sisteminin çalışması bu anlamda fazla sıvıların atılması konusunda son derece önemli. Ancak egzersiz ile harekete geçen lenf bezleri ise bu süreci desteklemeye devam ediyor. Vücudun uzun süre hareketsiz kalması lenf bezlerinin çalışma düzenini olumsuz anlamda etkiliyor. Bu durumda vücudu harekete geçirmek için hareketli bir yaşamın benimsenmesi son derece önemli.

Tuz Ödeme Sebep Oluyor

Günlük beslenme düzenimizde besinlerimize lezzet katan tuzu çoğu zaman gereğinden fazla tüketebiliyoruz. Ancak kalp hastalıklarının ve yüksek tansiyonun en önemli sebepleri arasında yer aldığı için dikkatli davranmakta fayda var. Ülkemizde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tuz miktarının normal seviyelerden çok daha fazla tüketildiği ortaya çıktı. Zaman içerisinde böbreklerin çalışma düzenini de olumsuz etkilediği ifade ediliyor.

Günlük tüketim alışkanlıkları içerisinde tuzu önemli ölçüde azaltmak gerekiyor. Sadece yemeklere dökülen tuz değil yüksek tuz oranına sahip besinlerin tüketiminin de azaltılması gerekiyor.

İlaçlarınız Ödem Yapabilir

Woman with painful varicose and spider veins on her legs, applying compression bandage, self-helping herself. Vascular disease, varicose veins problems, painful unaesthetic medical condition concept.

Sadece tüketilen besinler değil alınan ilaçlarda vücutta şişkinliğe neden olabilir. Özellikle içeriğine göre bazı romatizma ve tansiyon ilaçları da ödeme neden olmaktadır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır ancak uzun süre kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu ilaçların devamlı kullanılması vücutta bir süre sonra şişkinliğe sebep oluyor. Yapılan değerlendirmelerde ödem miktarının özelikle ilaçlara bağlı olarak geliştiği ortaya çıkarsa bu konuda doktorunuza başvurabilirsiniz. İlacın farklı bir içerikle değiştirilmesi için yardım istemek mantıklı olacaktır.

Karbonhidratlardan Uzak Durun

Shot of a doctor discussing something on a digital tablet with a senior patient in a clinic

Karbonhidratların sindirilebilmesi son derece zordur. Bu anlamda fazla karbonhidrat için vücut ekstra su tutmaya başlıyor. Bu durum vücutta değişen hormonlarla alakalı bir durumdur Bir süre sonra vücutta artan su miktarı şişkinliğe sebep olurken vücudun şişmesine neden olmaktadır. Özellikle sık sık tükettiğimiz ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidrat deposu besinlerin tüketimini kısıtlamak son derece önemlidir.

Kadınlarda Adet Dönemi Ödeme Sebep Oluyor

Kadınların periyodik olarak yaşadıkları adet durumu hormonların tamamen değişmesine neden olmaktadır. Vücutta hormonların değişmeye başlamasının ardından sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam üzerine eklendiği zaman vücutta hızlı bir ödem artışı meydana gelebilir. Bunlarla birlikte sağlıksız olduğu defalarca tekrarlanan gazlı içecekler ve şekerli içecekler ödem tutulmasına yardımcı oluyor. Bu anlamda vücutta fazla su tüketimini engellemek ve dolaşımın hızlı sağlanmasına ön ayak olmak için günlük su miktarını tamamlamak son derece önemlidir. Vücuttaki fazla şişkinliği atmak için yoğurt ve kefir tüketebilirsiniz. Böylece bir süre sonra vücudunuzdaki şişkinliklerden kurtulabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.