a

Çalışanlar İçin Pratik Öğle Yemekleri ve Faydaları

Çalışanlar İçin Pratik Öğle Yemekleri ve Faydaları
0

BEĞENDİM

Modern toplumlarda çalışma şeklinin giderek ofis ortamlarına yönelmiş olması hareketsiz yaşamı destekliyor. Gün boyu ofis ortamında masa başında çalışma yapan kişilerin beslenme düzenine çok dikkat etmedikleri görünüyor. Yoğun çalışma ortamı içerisinde pek çok kişi öğle yemeğini atladığı gibi geçiştirmek için son derece sağlıksız seçimler yapabiliyorlar. Ancak öğle yemeği vücudun gün boyu zinde ve enerjik tutulmasını sağladığı için hayatımız için son derece önemlidir.

Öğle yemeğinin yenmemesi ya da sağlıksız atıştırmalıklarla geçiştirilmesi vücudun dengesini bozuyor. İş hayatında sık sık karşılaşılan yorgunluk, halsizlik, dikkat eksikliği ve daha pek çok zihinsel ve bedensel yorgunluk bu sebeple ortaya çıkıyor olabilir. Günlük beslenme düzeninin mihenk taşı olarak belirlenen öğle yemeğinin tüketilmemesi kilo vermek yerine kilo alımını destekleyebilir.

Öğle yemeği için ayrılan vakit çoğu zaman 20 dakikadır. Ancak yapılan araştırmalar çerçevesinde öğle yemeği yemenin ve bunun için bir mola vermenin günlük çalışma verimini olumlu anlamda etkilediği öğrenildi. Peki öğle yemeklerinde sağlıklı beslenme için nasıl tarifler hazırlanabilir?

Sağlıklı Sandviçler Hazırlayabilirsiniz

Hazırlaması ve taşıması kolay bir öğle yemeği isteyenler için kendi sandviçlerini yapmaları önerilir. Sağlıklı bir öğün geçirmek isteyenler için dışarıda satılan sağlıksı ve nasıl hazırlandığı bilinmeyen sandviçler yerine tam buğday ekmeğinden kendiniz hazırlayacağınız sandviçler hazırlayabilirsiniz. Ekmeğin içerisine konulacak yeşilliklerin yanı sıra közlenmiş kırmızı biberin yanı sıra tavuk ızgara koyarak güzel bir öğün hazırlamış olabilirsiniz.

Sağlıklı sandviçler hem doyurucu hem de enerji verici olduğu için günü daha rahat tamamlamanızı sağlayabilir. Böylece hem enerjik hem de verimli bir gün geçirebilirsiniz.

Kendi Salatanızı Hazırlayın

Öğle yemeğini daha hafif geçirmek isteyenler kendi salatalarını hazırlayabilirler. Özellikle marul, havuz ve kırmızı lahana rendeleyerek harmanlanmış olan içerisine doyurucu olması açısından haşlanarak konulan kepekli makarna karıştırılarak hazırlanan bir salata ile sağlıklı bir öğün geçirebilirsiniz.

Salata soslarını salatanın tazeliğini yitirmemesi açısından tüketim sırasında eklemek son derece önemlidir. Makarnalı salataların içerisine daha doyurucu olması açısından bir ton balığı eklenebilir. Böyle bir salata hazırlandığı takdirde protein, karbonhidrat ve vitamin dengesinin tam anlamıyla sağlanmış olabilir. Böylece tüm enerji ögeleri eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olur.

Fırınlanmış Sebzeler Doyurucu Olabilir

Öğle molasında daha sağlıklı bir atıştırma isteyenler mevsim sebzelerinin tadını çıkarabilir. Bir gün öncesinden fırınlayacağınız az yağlı sebzeleri öğle molasında sadece biraz yoğurt ile karıştırmak yeterli olacaktır. Fırınlanan sebzeler ısıtılmaya gerek kalmadan tüketilebilir. Hem doyurucu hem de son derece sağlıklı bir öğün olduğu için bir gününüzü kurtarabilirsiniz.

Bakliyatları Salatalarınızda Kullanın

Haşlanmış nohutların fırınlanmasıyla oluşan eşsiz lezzetleri hiç denediniz mi? Karabiber, pul biber ve tuz ile marine ettikten sonra fırına koyduğunuz nohut taneleri güzel atıştırmalıklar olarak ifade ediliyor. Bu atıştırmalıkları tek başına tüketmek istemeyenler mevsim yeşillikleri ile karıştırarak son derece lezzetli bir salata hazırlayabilirler. Nohut ve yeşilliklerin birleşmesi son derece doyurucu bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu öğünü bir bardak ayran ile birleştirmek kalsiyum ihtiyacını da ortadan kaldıracaktır. Böylece hem sağlıklı hem de vücudun isteklerine yanıt veren bir öğün hazırlanabilir.

Küçük Kanepeler Hazırlayabilirsiniz

Evde işe götürmek üzere sağlıklı kanepeler hazırlayabilirsiniz. Bunun için küçük parçalara ayrılmış tam buğday ekmeklerine ihtiyaç duyacaksınız. Hem doyurucu hem de sağlıklı bu atıştırmalıklar sizi öğlen öğününüzde yalnız bırakmayacaktır. Üzerine ekleyeceğiniz az yağlı bir kaşar peyniri, hindi füme ve yeşillikler ile güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz. Yanında içeceğiniz naneli bir ayran öğlen atıştırmalıklarınızı daha lezzetli bir hale getirebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.