Çalışanlar Sıcaktan Etkilenmemek İçin Ne Yapmalı?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte hava sıcaklıkları artmaya başladı. Son yıllarda mevsimlerde meydana gelen değişikliklerin ardından sıcak havaların korkutucu boyutlara geldiği biliniyor. Sıcaklıkların aniden yükselmesi ile birlikte pek çok kişi bu duruma hazırlıksız yakalandıklarını ifade ettiler. Özellikle çok sıcak havalarda uzmanlar kişilerin belirli saatler dışında dışarı çıkmamaları konusunda önemli uyarılar bulunuyor.

Ancak çalışma hayatında olan ve aktif olarak dışarıda bulunmak zorunda kalan kişiler yaz aylarının kendisini iyiden iyiye hissettirmesinin ardından zor durumlar yaşadıkları belirlendi. Sıcak çarpması en çok görülen sorunlar arasında yer alıyor. Ayrıca kaslara sıcaklardan dolayı giren kramplar sürecin olumsuz anlamda etkilenmesine neden oluyor. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden gerekli önlemlerin alınması gerekir. Peki sıcak havalarda çalışmak zorunda kalan kişilerin nasıl önlemler almaları öneriliyor?

Bilinç Bulanıklıklarının Yaşandığı Görülüyor!

Güneş ve sıcak çarpması çoğu zaman ciddi olmayan bir sorun gibi görünüyor. Ancak altında ciddi hastalıkları ve sorunları tetiklediği gerekçesi ile oldukça önemli sorunların çıktığı ifade ediliyor. Güneşin altında bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde uzun süre kalan kişilerin vücut ısılarında mekanizmaları doğru bir şekilde ayarlayamadıkları görülmüştür. Vücut ısısının birden yükselmesi vücutta bazı tepkimelerin yaşanmasına neden oluyor. Bu durumda bazı rahatsız edici belirtiler ortaya çıkmaya başlıyor.

Sıcak çarpması ile birlikte kişilerde yüksek ateş en çok görülen belirtiler arasında yer alıyor. Ciltte sıcaklığın yükselmesi ile birlikte hem cilt kurumaları yaşandığı gibi hem de ağrılı bir süreç başlamaktadır. Şiddetli baş ağrısı da durumun en çok görülen belirtileri arasında yer almaktadır. Kişi kendisini halsiz ve yorgun hissettiği için uykuya son derece meyillidir. En tehlikeli durum ise kişinin bünyesinin hassas olmasından dolayı ortaya çıkan bilinç kaybı ve şuur bulanıklıkları olarak ifade edilir. Klinik tablolar görülebilir. Kişilerin komaya girmesini sağlayacak kadar tehlikeli olan güneşten korunmak son derece önemlidir.

Riskli Grupların Özellikle Dikkat Etmesi Gerekiyor!

Bazı riskli grupların güneşten çok daha fazla etkilendikleri ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte özellikle kalp, yüksek tansiyon, kanser hastaları, şeker hastaları, çok yaşlılar ve aşırı kilolu olan kişilerle çocukların çok sıcak saatlerde güneşten korunmak adına evden dışarı çıkmamaları öneriliyor. Kronik hastalıkları tetiklediği için ölümcül sonuçların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Sıcak havalarda dışarı çıkmak ve özellikle dışarıda çalışmak zorunda kalan kişilerin bazı önlemler almaları sağlıkları açısından son derece önemlidir. aşırı sıcaklar ve bu durumdan etkilenilmesi çalışma verimini ve iş hayatında başarıyı da olumsuz anlamda etkilediği için bu alanda bazı önlemlerin alınması zorunlu hale getirilmiştir.

Özellikle terletmeyen ince ve pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi önerilir. Güneşi çekmemesi için açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi önerilir. Gözleri ve başı güneşten korumak son derece önemli olduğu için güneş gözlüğü ve şapka gibi  güneş aksesuarlarının kullanılması gerekir. Güneşe çıkmadan yarım saat önce doktor tarafından tavsiye edilen güneş kreminin bol miktarda sürülmesi ve ardından cildin iyice emmesi sağlanmalıdır. Aşırı sıcaklarla birlikte vücuttaki nem ve su miktarı da hızlı bir şekilde düşer. Günlük en az 3 litre su tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi ve vücudun susuz kalmasının engellenmesi son derece önemlidir. Beslenme önerileri de bu noktada son derece önemli. Yağlı, asitli ve şerbetli besinlerden uzak durarak hafif beslenmek vücudun direncini koruyacaktır. Bununla birlikte vücudu rahatlatmak için fırsat buldukça duşa girmek iyi bir tercih olabilir.