Çalışanlara Uyarı! Siyah Çay Yerine Yeşil Çay Tüketin!

Günlük yaşantımızda özellikle Türk toplumu olarak çay tüketimi bizler için son derece önemli. Türk kültüründe geçmişten günümüze kadar gelmiş çay tüketimi çoğu vatandaş için vazgeçilmez olarak ifade ediliyor. Hatta bu durumu abartıp günde 20 30 bardak çay tüketen kişiler bulunuyor. Uzmanlar çayın yararlarının olduğunu ancak abartılması halinde ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini ifade ediyorlar. Böyle durumlarda dikkatli davranmak ve dozunda tüketmek son derece önemli.

Özellikle iş hayatında günlük işlerini tamamlayan kişiler sık sık çay molası verme ihtiyacı hissediyorlar. Pek çok kişi çalışma motivasyonu olarak gördükleri çaydan kopamayacaklarını ifade ediyorlar. Ancak yapılan incelemelerde çay tüketim oranının bazen aşırıya kaçabildiği gündeme gelmiştir. Yapılan araştırmaların ardından çayın dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecek olduğu ve bu oranların giderek arttığı ifade edilmiştir. Bitki olarak üretilen sonrasında işlenerek son halini alan çay çok eski yıllardan günümüze ulaşmıştır.

Siyah Çayın Yararları

Bilimsel olarak siyah çay tüketmenin pek çok yararı bulunuyor. Özellikle kandaki kolestrol seviyesinin düşürülmesi pek çok kolestrol hastasının yüzünü güldürmüştür. İçerisinde bol miktarda çinko bulunmaktadır. Bu çinko tadım hücrelerini etkileyerek tat alma duyusunda meydana gelebilecek sorunları çözüyor. Karaciğer dostu bir içecek olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğerin temizlenmesi ve yenilenmesi açısından son derece önemlidir. Çayın içerisinde bol miktarda florid bulunmaktadır. Bu madde çoğu diş macununda da bulunur. diş çürüklerinin engellenmesi açısından son derece etkilidir. Vücutta çeşitli durumlara bağlı olarak gelişen doku sertleşmelerini ve damar sertliği problemlerini etkilemektedir.

Yeşil Çayın  Faydaları

Ancak düzenli olarak yeşil çayın tüketilmesinin vücut için çok daha faydalı olduğu ifade edilmiştir. Özellikle zayıflamak ve yağ yakmak isteyen kişiler tarafından düzenli olarak tüketilir. İdrar söktürücü bir özelliği vardır. sindirim sorunu yaşayan kişilere uzmanlar düzenli olarak yeşil çay tüketmelerini önerirler. Yeşil çayın kanda bulunan glikoz seviyesini düzenlemek gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Bu anlamda diyabet hastalığının önlenmesi ve hali hazırda hasta olan kişilerin ise şeker seviyesinin yükselmesini önler. Cilt ve saç sağlığı açısından son derece önemlidir. Nemlendirme etkisi bulunur. Vücutta ortaya çıkan kuruluklara ve saçtaki deri kuruluklarına düzenli tüketim sonrasında iyi geldiği görülmektedir. Kandaki kötü kolestrol seviyesinin düşürülmesini ve böylece iyi kolestrolün yükseltilmesini amaçlar. Yapılan bilimsel araştırmalar sonrasında kanser hücrelerinin oluşumunu da engellediği ve kanserle savaş sırasında son derece olumlu etkiler verdiği tespit edilmiştir. Bağışıklığı da etkilediği için bağışıklık seviyenizin yükselmesini sağlamaktadır. Alerjik hastalığı olan kişilerin alerjik seviyelerinde ciddi bir düzelmenin meydana geldiği görülmüştür.

Uzmanlar iş hayatında da sık sık siyah çay tüketen kişilere alışkanlıklarını değiştirmeleri konusunda çağrıda bulundu. Daha sağlıklı ve daha etkili olduğu gerekçesi ile yeşil çay tüketilmesinin önerildiği ifade edildi. Ancak bilinmesi gereken bir husus bulunuyor. Siyah çay ve yeşil çay aslında aynı bitkiden elde ediliyor. Sadece işlem sırasında bazı farklılıklar meydana geldiği için farklı türler olarak karşımıza çıkıyor.

Her iki çayında fazla tüketilmesi bünyeye çeşitli zararlar veriyor. Bu konuda günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketimin gerçekleştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Fazla tüketilmesi bir süre sonra tansiyonun düşmesine, vücudun direnç kaybetmesine, uyku problemlerinin yaşanmasına, bağımlılık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğu için son derece riskli olabilir. Her besin ve içecek grubunun kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Kapalı