a

Çalışanlarda Görülen Ayak Rahatsızlıkları ve Baş Etme Yöntemleri!

Çalışanlarda Görülen Ayak Rahatsızlıkları ve Baş Etme Yöntemleri!
0

BEĞENDİM

Uzun süre ayakta kalarak çalışanların karşılaşabileceği sağlık sorunları çeşitlidir. Banka satış danışmanı olarak çalışan ve saha satışında görevli olan kişiler genellikle günün çoğunun dışarıda, ayakta geçirirler. Uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklı rahatsızlıklar ayak sağlığını da etkiler. Bu çalışanların ayaklarına yapacakları basit bakımlar ve alacakları önlemlerle sıkıntılarını aza indirmeleri mümkün olabiliyor.

Uzun Süre Ayakta Kalıyorsanız

Uzmanlar uzun süre ayakta kalmanın ortaya çıkarttığı olumsuz etkilere karşı ayak bakımının düzenli olarak yapılmasının işe yarayacağını söylüyorlar. Yoğun çalışma şeklinden en çok etkilenenlerden olan ayaklardaki sıkıntılar önemsenmezse ortopedik sorunlara ve cilt rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Gün içinde ayakta çalışma zorunda olanların ayaklarında ve bacaklarının üst bölümlerinde yorgunluk görülür. Bu yorgunluk ağrı, şişme belirtileri ile ortaya çıkar. Yapılacak en doğru şey ilk fırsatta ayaklarınızı uzatarak, hatta biraz yükseğe kaldırarak oturmaktır.

Ayakta Kalmak Varise Yol Açıyor

Uzun saatler ayakta kalmak zorunda olanların belirli aralıklarda oturarak dinlenmeleri gerekir. Aksi halde bacaklara ve ayaklara baskı artar, su toplama, karıncalanma, ağrı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunların devam etmesi varis problemini doğurur.

Topuk Dikeni Sorunu

Topuklara yapılan baskılar topuk dikeni oluşumuna da neden olabilir. Topuk dikeninin nedeni topuk kısmındaki yap tabakalarının baskıdan dolayı aşınması ve yük taşıyamaz duruma gelmesidir. Yumuşak tabanlı ayakkabılar giymek, ortopedik ayakkabıları tercih etmek ve topuklara her gün düzenli bir şekilde masaj yapmak işe yarayacaktır.

Ayakkabı Seçimi Önemli

İşinde ayakta kalarak çalışanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ayakkabı seçimidir. Ayakkabı alırken modelinden, renginden çok ayak sağlığına uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Ayaklarda olabilecek şişmelere karşı alınan ayakkabıların 1 numara büyük tercih edilmesi de uygundur. Uçları sivri olmayan, ayakları sıkmayan ve rahat ettiren ayakkabılar ayakta çalışanlar için uygundur. Ayrıca giyilen ayakkabının mevsime uygun olması da terleme kaynaklı sorunların ve üşütmenin önüne geçer. Ayakkabıların içine yerleştirilecek silikon tabanlıklar da ayakların daha rahat etmesi için etkilidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.