a

Çalışanlarda Görülen Kabızlık Sorununa Etkili Çözümler!

Çalışanlarda Görülen Kabızlık Sorununa Etkili Çözümler!
0

BEĞENDİM

Kabızlık sorunu çalışanlarda da sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasındadır.

Çalışanlarda Kabızlık Sorunu

Birçok kişinin ortak problemi olan kabızlık bazen haftalar sürerek yaşam kalitesini etkiler. Bu durumun çalışanlarda yaşanması iş performansına etki ettiği gibi ağrı, sancı gibi fiziki etkileri de kişileri rahatsız eder. Kabızlık sorunu ile karşılaşmadan önce gerekli tedbirleri almak gerekir. Bağırsakların yeterince çalışmamasının nedeni genellikle yanlış beslenmedir. Çalışanların uzun süre hareketsiz kalmaları da kabızlık sorununa yol açar. Kabızlığın nedenleri, kabızlığa ne iyi gelir, kabızlık sorunu yaşayan çalışanlar nasıl beslenmeli ve nelere dikkat etmeli gibi soruların cevapları haberin devamındadır.

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

En çok rastlanan sindirim sistemi hastalıkları arasında olan kabızlık kendini karın ağrısı, karında şişlik, kusma gibi belirtilerle gösterir. Kabızlığın nedenleri uzun süreli diyetler, bağırsak kanseri, fazla süt tüketimi, şekerli ürünlerin çok tüketilmesi, hareketsiz yaşam, hamilelik, beslenme bozuklukları, çeşitli nörolojik hastalıklar, huzursuz bağırsak sendromu, müshillerin aşırı kullanımı, lifli gıdaların ve suyun az tüketilmesi, sindirim sistemindeki kas ve sinir problemleri, stres, hemoroid, antidepresan kullanımı, demir ilaçları, seyahat, çevresel faktörler olarak sıralanabilir.

Kabızlığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kabızlık nedenleri arasında en önemli yeri yanlış beslenme tutuyor. Kabızlık yaşayan çalışanlar aşağıda sıralanmış olan bazı püf noktalarına dikkat ederek önleyebilirler.

  • Lif içeriği olan sebzeler, meyveler, tahıllar ve baklagilleri bolca ve düzenli olarak tüketmek
  • Aşırı kahve ve çay tüketiminden uzak durmak
  • Günlük olarak en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmek
  • Gün içinde olabildiğince daha çok hareket etmek, hareketli yaşam şeklini benimsemek
  • Sabah aç karnına 1 bardak ılık su içmek
  • Sabahları kahvaltıdan sonra kısa yürüyüşler yapmak

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.