a

Çalışanlarda Mide Ağrısına İyi Gelecek 6 Öneri!

Çalışanlarda Mide Ağrısına İyi Gelecek 6 Öneri!
0

BEĞENDİM

Yoğun stres altında çalışanlarda sık görülen rahatsızlıklardan biri de mide ağrısı sorunu olarak bilinir. Mide ağrısının nedenlerinden biri de sağlıksız beslenmedir.

Mide Ağrısı için Doktora Gidin

Mide ağrısı sorunu olan çalışanların öncelikle doktora gitmeleri gerekir. Yapılacak tetkikler sonucunda midenin neden ağrıdığı anlaşılır. İlgili doktor buna göre tedavi yöntemi uygular ve ilaç verir. Daha ciddi sorunlara yol açmaması için mide ağrıları hafife alınmamalı, doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Mide ağrısı çoğu zaman düzensiz ve sağlıksız beslenme ile stres kaynaklıdır. Ayrıca ülser, gastrit, kanser, hormon bozuklukları, depresyon ve gibi hastalıklar da mide ağrısı nedenidir. Birçok hastalıkta olduğu gibi mide ağrısında da nedenleri bilinmeden, doktora gitmeden kendi kendine tedavi etmeye çalışma daha büyük sorunları doğurabilir.

Mide Sağlığınızı Önemseyin

Normalden fazla yemek yemek, yemekten hemen sonra yatmak, çok yağlı, çok baharatlı ve şekerli gıdalarla beslenmek, kahvaltı yapmadan güne başlamak, yeterli miktarda su içmemek gibi etkenler de mide ağrısını tetikler. Mideye iyi gelecek besinleri az az tüketmek, daha sonrasında da iyileşmesini beklemek gerekiyor.

Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat

Çay, kahve, alkol ve asitli içecekler midenin düşmanıdır. Sigara kullanımı da dahil olmak üzere bu içeceklerin tüketimi sınırlanmalıdır.

Rastgele İlaç Kullanımı

Mide ağrısı için doktora gitmeden rastgele ilaç kullanılması tedavisi çok daha zor sorunlara yol açar. Sorunun ne olduğu belirlenmeden ilaç kullanmak çok sakıncalıdır. Midede enfeksiyon olması halinde doktor kontrolünde antibiyotik verir. Bu ilaçlar zamanında ve düzenli kullanılmalıdır.

Hangi Besinle Mideye İyi Gelir

Zencefil bitkisi pek çok rahatsızlığa olduğu gibi mide ağrılarına da iyi gelir. Mide ağrısına ayrıca patates, muz, armut, yoğurt, keten tohumu, maden suyu ve zeytin yağı da iyi gelir.

Mide Ağrısına Yoga

Depresyon ve stres kaynaklı olan mide sorunlarına meditasyon ve yoga desteği faydalı olabilir. Yoga pozisyonları metabolizmayı uyarır, sindirim sistemini düzenler ve ağılara iyi gelir.

Masaj da Fayda Edebilir

Mide ağrısına iyi gelen yöntemler arasında argan yağı, rezene gibi bitkilerle yapılan masajın da iyi geldiği, ayrıca psikolojik olarak da rahatlattığı biliniyor.

Balın Mideye Faydası Var mı?

Her gün bir kaşık bal yenmesi midenin rahatlamasını sağlar. Balın içine zencefil ya da tarçın da koyulabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.