a

Çalışanların En Büyük Sorunu Kronik Yorgunluk!

Çalışanların En Büyük Sorunu Kronik Yorgunluk!
0

BEĞENDİM

Günümüzde çalışanların en büyük problemlerinden birisi yorgunluk olarak ifade ediliyor. Kronik yorgunluk zaman içerisinde modern toplumlarda pek çok kişiyi olumsuz anlamda etkiliyor. Kronik yorgunluk sorunu ile baş edebilmek için bazı detaylara dikkat etmek ve sağlıklı bir yaşamı benimsemek gerekiyor. Özellikle çalışma hayatında yorgunluğa birde uykusuzluk sorunu eklendiği zaman çalışmak sanıldığından daha zor olabiliyor.

Çalışma hayatı içerisinde verimi düşüren bir sorun olduğu için uzmanlar bu konuda uyarıyorlar. Özellikle sağlıklı ve dengeli beslenme ile hareketli bir yaşamı hayat biçiminiz haline getirdiğiniz zaman kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Bu yorgunluk haline havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bahar yorgunluğu da eklendiği zaman işler daha karmaşık bir hal alabiliyor. Böyle bir durumda çalışanlar çareyi kronik yorgunluk ve uykusuzluk problemi ile baş etmede arıyorlar. Peki bu süreç en iyi nasıl idare edilir?

Yatmadan Önce Bunlara Dikkat!

Yetişkinlerde verimli bir gün için 6 ile 8 saat arasında uykunun uyunması gerektiği ifade ediliyor. Bu süreçte uykunun kaliteli bir şekilde uyunduğundan emin olunması gerekiyor. Aksi takdirde gün içerisinde yorgunluk ve uykusuzluk hali kişileri olumsuz etkileyebiliyor. Kalitesiz uyku aslında basit bir sorun gibi görünüyor ancak özellikle bağışıklık sistemini çok hızlı bir şekilde düşürdüğü için son derece riskli olabilir. Aynı zamanda zihinsel ve fiziksel aktivitelerin bir süre sonra kısıtlanmasına neden oluyor. Çalışma hayatı içerisinde pratik ve analitik düşünme yeteneğinin ne kadar hayat kurtarıcı olduğu bilinirken uykusuzluk ve yorgunluk çalışma hayatı içerisinde verimi hızlı bir şekilde düşürebilir.

Biyolojik Saatinizi Kaçırmayın

Biyolojik iç saat kişiden kişiye göre değişiyor. Böylece uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonunun salgılandığı saatlerde uyuyor olmak son derece önemli. Aksi takdirde çeşitli hastalıkların oluşumuna sebep olduğu için pek çok olumsuz durumu da beraberinde getiriyor. Sürekli uyku saatleri ile oynamak yorgunluğa sebep oluyor.

Alkol Kullanımını Kısıtlayın

Alkol tüketimi verimsiz uyku ile doğru orantılıdır. Çok fazla alkol tüketmek gece uyanmalarını artırdığı için bu anlamda sürekli uyanma haline neden olur. Uyku hormonunun salgılanmaması da bağışıklık sistemini derinden etkileyecektir. Sürekli olarak bölünen uyku yapılan araştırmalara göre bir süre sonra enerji eksikliğine sebep oluyor. Bedenin ve beynin tam olarak dinlenmesi için eksiksiz bir şekilde 6 saat uyku halinde kalması gerekiyor.

Düzenli ve Kaliteli Kahvaltı Çok Önemli

Uzmanlar tarafından günün en önemli öğününün kahvaltı olduğu söyleniyor. Sağlıklı ve tam zamanında yapılan kahvaltı enerji yüklemesi açısından son derece önemli. Bir süre sonra sağlıklı bir kahvaltı ile hem gün içerisinde daha tok hem de daha zinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çalışma saatlerinize göre ayarladığınız kahvaltı saati bu süreçte bir süre sonra alışkanlık haline geleceği için vücudunuz bu duruma alışabilir.

Su İçme Alışkanlığı Edinin

Vücudumuzun yarısından fazlasının sudan oluştuğunu düşündüğümüz zaman en önemli ihtiyacımızın su olduğunu anlayabiliriz. Uzmanlar günde 3 litre su tüketmenin çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Özellikle gün içerisinde terle ya da idrar yolu ile dışarı attığımız ve kaybettiğimiz su miktarının yerine konması gerekiyor.

Çoğumuz susamadan su içmiyoruz ancak bunun bir kriter olarak algılanmaması gerekiyor. İdrarın kokulu ve sarı renkte olması su ihtiyacımızın yüksek olduğunu ve vücudumuzun susuz kaldığının sinyallerini veriyor. Susuz kalan vücut bir süre sonra alarm vermeye başlıyor. Halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve uykusuzluk sorunlarının ortaya çıkması çalışma hayatındaki kişileri olumsuz etkileyebilir. Kronik yorgunlukla başa çıkmak için daha sağlıklı ve enerjik bir yaşamın benimsenmesi son derece önemli.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.