Çalışanların Kalp Sağlığı İçin Küçük Stresler Etkili Olabilir!

Günümüzde pek çok kişinin en fazla şikayet ettiği durumların başında stres geliyor. Stres ne yazık ki hepimizin hayatının merkezine yerleşmiş durumda. Evde yaşadığımız stresler, iş hayatında yaşadığımız stresler ve sosyal ilişkilerimizde yaşadığımız stresler birbirlerinden çok farklı olabilir. Bu anlamda günümüzde stres faktörü pek çok kişinin hayatının merkezinde yer alırken stresten kaçmak ve sakin bir yaşam sürmek pek mümkün gibi görünmüyor.

Ancak uzmanlar stresin vücuda yerleştikten sonra beyni etkisi altına aldığını ve bu anlamda sadece psikolojik anlamda değil fizyolojik anlamda da tüm vücudu olumsuz anlamda etkilediği ifade edilmektedir. Günümüzde stres faktöründen uzaklaşmak pek mümkün olmadığı için bu anlamda özellikle stresi kontrol altına almak ve yönetmek gibi durumların etkili olabileceği ifade ediliyor. Ancak yapılan birtakım bilimsel araştırmalarda da küçük ve kısa süreli stresin de vücut ve özellikle beyin için son derece faydalı olabileceği ifade ediliyor. Vücudu harekete geçirmesi açısından son derece önemli olabilen stresin miktarı ve kişi üzerinde etki bıraktığı süreç son derece önemli olabilir. Stres aslında sağlık için tamamen riskli değil. Özellikle kalp hastaları bu konuda ciddi endişeler duyuyorlar. Ancak kalbi besleyen bir durum olduğu gerçeğinin üzerini kapatmak da doğru olmaz.

Fazla Stres Damar Sertliğine Neden Olabilir!

Damar sertliği kalp hastalarının en çok yaşadığı ve sağlıklarını olumsuz anlamda etkileyen faktörleri arasında yer almaktadır. Bu tür kişilerin kalp hastası olma olasılıkları çok daha fazladır. Stres faktörünün zihinsel anlamda kişilerde yoğun bir şekilde yaşanması bir anlamda kalp hastalıklarını tetiklediği için kişilerin ölümcül sonuçlarla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Kalp hastası olma riski eğer stres faktörü son derece yaygınsa üç kat daha artıyor. Bununla birlikte kalp hastalarında stres seviyesinin gereğinden fazla yükselmesi halinde ise kalp krizi geçirme ve ölme riski de 5 kat daha fazla oluyor. Zihinsel anlamda yoğun bir şekilde yaşanan stres bir anlamda damar sertliğine neden oluyor.Ancak stres kısa süreli yaşandığı zaman sağlık açısından olumlu durumların tetiklenmesini sağlayabiliyor. Stresin sona ermesinin ardından kişinin gevşeme ve rahatlama anlamında yaşadığı duygular tüm vücudu olumlu anlamda etkiliyor. Bir olayın üstesinden gelme keyfi ve rahatlama hissi kalp sağlığını olumlu anlamda etkiliyor.

Kısa Süreli Stres Olumlu Oluyor!

Kalp vücut içerisinde farklı durumlara karşı kendisini korumaya ve uyum göstermeye son derece müsait bir organ olarak ifade ediliyor. Aşırı stres vücutta direkt olarak kalbi etkiliyor. Kalbin daha hızlı bir şekilde kan pompalamasına ve bu süreçte normal çalışma hızından daha hızlı bir şekilde çalışmasına neden oluyor. Bu durum bir süre sonra kalbin yorulmasına neden oluyor. Vücutta istenmedik bir şekilde kan basıncı yükseliyor. Bununla birlikte kısa süreli stres ve gerginlik hissinin yaşanması normal bir düzeyde çalışan sağlıklı bir kalbi olumsuz anlamda etkilemiyor. Ancak kısa süreli streslerin her gün yaşanması da olumsuz bir durum olarak ifade edilebilir.

Stres faktörü değerlendirilirken iki açıdan değerlendirilmesi doğru olabilir. Bunun için problem çözme ya da sorun giderme faktörlerine bakılabilir. Bu durumlar kişilerin beynini ve hafızasını da doğrudan etkilediği için son derece önemlidir. Ancak stres faktörünü oluşturan sorunun çözümsüz olması ve gerginliğe neden olması kalbi yoracağı ve kişiyi umutsuzluğa sürükleyeceği için kısa süreli de olsa sorunlara sebep olabilir.

 

Başa dön tuşu
Kapalı