a

Çalışanların Stres Kaynaklı Mide Ağrısı için 10 Basit Öneri!

Çalışanların Stres Kaynaklı Mide Ağrısı için 10 Basit Öneri!
0

BEĞENDİM

Yoğun çalışma temposu ve stresli iş ortamında çalışanların rastlayacağı rahatsızlıklardan biri de stres kaynaklı mide ağrılarıdır.

Hemen Bir Doktora Gidin

Son zamanlarda mide ağrısı çeken çalışanların sayısının arttığı uzmanlar tarafından da doğrulanıyor. Çalışanların mide ağrısı sebepleri çoğu zaman stres kaynaklı oluyor. Ancak farklı nedenlerden dolayı da bu rahatsızlık görülebiliyor. Bu nedenle mide ağrısı çeken kişilerin zaman kaybetmeden doktora gitmeleri ve tedaviye başlanmasını sağlamaları öncelikli şarttır.

Mide Ağrılarını Azaltacak 10 Basit Öneri

Mide ağrısı sorunu ile karşı karşıya olanların kendi başlarına yapabilecekleri 10 öneri yazımızın devamındadır. Aslında bu basit önerileri hayatın geneline yaymak ve mide ağrısı şikayetini engellemek de mümkündür. Yazının devamındaki önerilerin sadece ağrıları azaltacağı, tedavi edici olmadığını da belirtmek gerekir.

Besinlere Dikkat

Gaz yapıcı olarak bilinen besinlerden uzak durmak midede oluşan şişkinliklerden kaynaklı ağrıları azaltır. Kuru fasulye, mercimek, nohut, bezelye, bakla, soğan, turp, kabak, salatalık, brokoli, süt ve gazlı içecekler gaz yapar.

Sakız Çiğnemeyin

Sakız çiğnerken bolca hava yuttuğu düşünülürse gaz yapıcı özelliği anlaşılabilir. Sakız çiğnemek midede şişkinliğe ve gaz oluşumuna neden olur.

Şok Diyetler Yapmayın

Hızlı kilo vermek isteyenlerin başvurduğu şok diyetler midenin ve sindirim sisteminin en büyük düşmanlarındandır. Uzun saatler aç kalmak bir sonraki öğünde çok yemek yemesine de neden olacağından mide zarar görür ve sıkıntılar artar.

Yemeğe Zaman Ayırın

Yemek yemeye ayrılan zamanı kısa tutmayın. Özellikle çalışanların yaptığı bu hata besinlerin yeterince çiğnenmeden yutulması demektir. Bu da mideye daha çok görev düşmesine, sindirimde sıkıntıların ortaya çıkmasına yol açar.

Sebzeleri Çiğ Tüketmeyin

Hazımsızlık ve sindirim sorunu olanların çiğ sebze yemekten uzak durmaları gerekir. En sağlıklı beslenme şekli sebzelerin buharda pişirilmesidir. Bu yolla besin değerleri de kaybolmaz.

Ağız Bakımı Yaptırın

Ağız ve dişler sindirimin ilk başladığı yerdir. Çürük dişler tedavi ettirilmeli, rutin aralıklarla ağız ve diş bakımı yapılmalıdır.

Çok Sıcak İçecek İçmeyin

Sıcak sindirim sistemi rahatsızlıklarını tetikleyen bir etkendir. Sıcak içilen içecekler tahrişe neden olabilir. İçeceklerin ısısı mide asidiyle bir araya geldiğinde tahriş olasılığı daha da artar.

Suyu İhmal Etmeyin

Sindirim sorunu yaşayanların sabah aç karnına oda sıcaklığında 1 bardak su içmeleri yarar sağlar. Suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Gün boyunca en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Düzenli Beslenin

Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi hayat şekliniz haline getirin. Öğünlerinizi geçiştirmeyin. Kilo yapan besinlerden uzak durun. Fazla şeker, tuz, hamur işleri ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durun.

Stresten Uzaklaşın

Stresli ortamlardan uzak kalmayı tercih edin. İş hayatında stresle başa çıkma yollarını öğrenin. Pozitif düşünmeye çalışın. İşten arta kalan zamanlarınızda mutlu olacağınız şeylerle zaman geçirin.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.